Antal medlemmar: 12050 st
  Arkiv  
SENASTE
ARKIV 1997-
DIFTV
DJURGÅRDSANDAN
BLOGGEN
MATCHPROGRAM
BILDER


  Ämnen  
Arenan
Biljetter
Djurgårdsandan
Inför match
Krönika
Marknad/sponsorer
Matchrapport
Medlemmar
Nyförvärv och förluster
Royal league
Socialt engagemang
Souvenirer
Ungdom


  Arkiv  
10JF
09JFMAMJJASOND
08JFMAMJJASOND
07JFMAMJJASOND
06JFMAMJJASOND
05JFMAMJJASOND
04JFMAMJJASOND
03JFMAMJJASOND
02JFMAMJJASOND
01JFMAMJJASOND
00JFMAMJJASOND
99JFMAMJJASOND
98JFMAMJJASOND
97ASOND




Stadion Djurgårdens framtida arena?

I Dagens Nyheter går det i dag att läsa om en snabb vändning i Djurgårdens jakt på en framtida arena. Efter att ett otal platser för en ny arena har undersökts är man nu tillbaks till det första alternativet, ett ombyggt Stockholms Stadion.

Bosse Lundquist, i morgonen upplaga av Dagens Nyheter står det att efter ett långt letande så är det åter Stockholms Stadion som är det troligaste alternativet för en framtida arena. Vad kan du berätta?
- Först kan konstateras att jag är väldigt glad över att vi nu hunnit så långt att de ansvariga politikerna klart har slagit fast att Stadion är alternativ nummer ett, eller helt enkelt det alternativ som gäller, för Djurgården Fotboll. Jag har själv, tillsammans med främst Tommy Jacobson och Bror Anders Månsson, arbetat i åtta år med vårt elitarenaprojekt och nu ser jag äntligen lösningen i sikte. Det känns oerhört skönt. Min vision har hela tiden varit att Djurgården skall ha en arena som vi själva förfogar och styr över. Vi skall inte vara hyresgäster - våra fans och medlemmar skall känna att arenan är "vår”. Det andra är att jag anser att vi skall även fortsättningsvis geografiskt finnas i närheten av där vi alltid funnits. Ett Stadion anpassat till framtiden har därför alltid varit vår prioritet nummer ett.

Hur har vägen varit fram till detta besked?
- Efter alla turer under tvåtusentalet fick vi ett löfte av den nuvarande Alliansen i Stadshuset när de tillträdde 2007 att vi skulle få en egen arena, men att deras första prioritet var att lösa situationen på Globenområdet. Sedan dess har vi tillsammans med Staden arbetat mycket hårt - åtskilliga timmar och dagar - för att titta igenom olika alternativ. Idrottsborgarrådet har tillsatt resurser och vi har seriöst undersökt olika möjligheter i direkt anslutning till Stadion. Men hela tiden har vi kommit tillbaks till Stadion som det bästa för alla parter, men med beaktande av friidrotten. Främst då DN-galans problem som varit och är stadens ansvar tillsammans med friidrotten.

Många har undrat om Djurgården tillslut inte ska hamna på en delad arena i Solna eller på Söder, hur nära har det varit?
- Jag vet att det ifrågasatts om vi inte sett den nya nationalarenan eller den nya arenan på Söder som ett alternativ. Vi har i olika sammanhang blivit uppmanade att gå in i en sådan lösning. Det har för mig själv aldrig varit ett alternativ, eftersom jag anser att en förening som Djurgården, både ur en ekonomisk och ur en känslomässig synvinkel, skall ha en egen arena. Dagens besked från Idrottsborgarrådet Madeleine Sjöstedt, som hela tiden mycket rakryggat stått fast vid sitt löfte till oss, och finansborgarrådet Sten Nordin skall ses som en för Djurgården mycket positiv avsiktsförklaring efter allt arbete som lagts ner från båda håll.

Hur stora är då chanserna att ett ombyggt Stockholm Stadion ska bli Djurgårdens framtida arena?
- Jag känner mig nu mycket övertygad om att vi kommer att finna en lösning som innebär att vi blir den enda förening i Stockholm som kommer att disponera, planera och utveckla vår egen arena. Beträffande K-märkningen så har vi restriktionerna att "hästskon" och den yttre strukturen skall finnas kvar, men att det i övrigt inte finns några hinder för att utforma Stadion till en arena som i framtiden godkänns för spel både i de nationella serierna och i Europasammanhang. Givetvis skall förändringar göras så att man tar hänsyn till Stadions struktur och tradition. Självklart är det så att vi fattar ett beslut om en optimal utformningen tillsammans i Djurgården, i ett nära samarbete mellan  alla våra intressegrupper som klacken, supportrar, äldre, yngre, män, kvinnor, barnfamiljer, sponsorer, de som arbetar vid matcher, media, spelare, ledare och så vidare. Till det får vi emellertid återkomma.

Är Stadion ett bra alternativ, eller betyder det här mer att alla andra alternativ har varit för dåliga?
- Jag tror att det här är det bästa alternativet och det är det alternativ vi först var inne på. Det finns mycket kultur i Stadion och kan man förena det med en bra fotbollsarena så tror jag att vi har en utmärkt lösning. Dessutom är det en bra lösning ekonomiskt, både för oss och för Staden som då slipper lägga pengar på ny mark och i stället kan lägga resurserna på att rusta upp Stadion.

Det har länge varit tyst angående arenafrågan, varför har medlemmarna inte blivit informerade om de turer som varit?
- Jag vet att många har undrat över min tystnad beträffande arenafrågan och Djurgårdens medlemmar har inte fått en tydlig information om hur arbetet fortgår. Detta har varit ett stort problem för mig. Det har varit, och är, många parter och många intressen inblandade. Om de förhandlingar och diskussioner som skett förts ut till offentlig debatt vet vi att låsningar mycket lätt hade kunnat uppstå och vår bedömning har varit att sådana låsningar hade kunnat stoppa, eller avsevärt fördröja, hela frågan. Jag ber mot den bakgrunden om överseende med en ofullständig information, men hoppas alla har förståelse för motiveringen.

Finns det några tankar klara angående hur man i så fall ska bygga om Stadion?
Vi siktar fortfarande på en arena som kan ta omkring 20 000 åskådare och som uppfyller alla säkerhetsföreskrifter, en arena där vi ska kunna spela alla matcher.

Vad händer nu?
- Jag bedömer det nu som om att alla förhandlingar med olika intressegrupper skall vara klara före årsskiftet. Därefter kan arbetet med Djurgården Fotbolls framtid påbörjas. Jag känner att vi därmed kommer att inta positionen "Steget före" i arenafrågan.

 

2008-11-12 12:15  

Jonas Riedel © DIF Fotboll



  Kommentera nyheten  
För att kunna skriva kommentarer till nyheterna måste du vara medlem och vara inloggad.

Medlemsnummer:
Lösenord:
Autologin:Info/varning
Har du glömt lösenordet? Klicka här


Bli medlem du också och få tillgång till hela dif.se!

  Kommentarer till nyheten  
Sorry Kjell Av: Härliga Djurgårn
Vakna Kjell Av: Härliga Djurgårn
Skärpning Av: Kjell
Det går inte... Av: Deprimerad
Hurra för Bosse Lundqvist! Av: Härliga Djurgårn
Bästa nyheten i år! Av: Djurgårdsfilosofen


  Senaste artiklarna om Arenan  
2009-09-07  Ännu en lyckad DIF-dag
2009-09-02  Gemensamt arbete för en elitarena på ÖIP
2009-08-27  Senaste nytt kring arenaarbetet
2009-06-25  Status kring arbetet med arenan
2009-03-25  Presskonferens om Stadion
2008-11-12  Stadion Djurgårdens framtida arena?
2008-06-03  Nya möten om arena
2008-05-09  Arenafrågan: Brev till Staden
2008-03-31  Arenaförslag från Stockholms Stad
2008-01-30  Arenaarbetet fortsätter
2007-07-21  Hårt jobb på Stadion
2006-11-24  Ny arena ett lyft för alla
2006-11-17  Arenafrågan: Summering av frågekvällen
2006-09-13  Arenaförslag Östermalms IP
2006-09-12  Utspel i arenafrågan
2006-09-08  Motion om arenafrågan
2006-04-27  Förslag till ny arena
2006-02-24  Reportage: Stadions gröna gräs täckt med vit snö
2005-12-31  Lundquist om arenafrågan
2004-10-11  Bo Lundquist om återkomsten
2004-10-11  Stadionavtalet i korthet
2004-04-29  Djurgårdens svar i sin helhet
2004-04-29  DIFs svar angående arenafrågan
2004-02-17  Arenasnack
2003-01-13  Arenaprojektet - syfte och målsättning
2002-03-05  Arenadebatt i TV4 kl 18.10
2002-03-04  AIK och DIF löser arenafrågan
2002-03-04  Frågor och svar om arenaprojektet
2002-02-11  Jacobson om "superarenan" på söder
2002-01-11  Funderingar kring arenafrågan
2001-12-06  Tommy Jacobson om arenafrågan
2001-08-28  Stadion - en allsvensk arena?


E-posta denna nyhet till en vän
Skriv ut denna nyhet
Lägg till bland favoriter



Nyheter
Arkiv  
RSS   

Våra bloggar
RSS  

Djurgårdsandan


Övrigt


 


Skytteholms IP
sön 14/2 15:00
Djurgården Fotbolls huvudsponsorer
Prenumerera på nyhetsbrevet


Se DIF

Stöd DIF när du tankar din mobil!

Ansök om DIF-kortet idag och stöd Djurgården Fotboll



Copyright © 2010 Djurgården Fotboll | Kontakta oss | Sajtkarta | DIFTV | Köp biljettpaket | Djurgårdsandan