Företag

Djurgårdare vaktar båda målen

  • 2 mars 2002

Det blir djurgårdare som står i båda målen i dagens träningsmatch mot Värtans IK: Kjell Frisk i Djurgårdens mål och Andreas Isaksson i Värtans.

Det blir Djurgårdens målvaktstränare Kjell Frisk som vaktar Djurgårdens mål i dagens match mot Värtans IK. Andreas Isaksson kommer att stå i Värtans mål, eftersom lagets ordinarie målvakt är sjuk. Rami Shaaban blev under lördagen pappa till en pojke - grattis! - och står därför över söndagens match.

I backlinjen spelar Matteo Placida, den italienske back som tränat med Djurgården under veckan, från start.

Niclas Rasck är tillbaka efter sjukdom tidigare i veckan och Elias Storm, som de senaste veckorna dragits med en stukning i foten, finns med på bänken.

Startelvan mot Värtan:
Frisk
Rasck – Placida – Henriksson – Dorsin
Rehn – Stefanidis – Källström
Mattiasson – Johansson – Wallinder

Bänk: Storm, Eriksson Ohlsson, Karlsson
© DIF Fotboll

Senaste nyheter