Blytung derbysmäll för Blåränderna
- Herrar
- A-lag
- 19 juli 2004
Hammarby hade inte tagit poäng av Djurgården på fem år. Fram till i kväll, alltså. Söderbröderna var överlägsna på Råsunda och vann rättvist med 3-0.
Måndagskvällen bjöd på ännu en tung smäll för svenska mästarna. Hammarby, med ett ramstarkt försvar, ett idérikt och smart spelande mittfält och ett vasst anfall, blev alldeles för svårt för ett mästarlag i gungning.
Problemen började redan från start, de grönvita var kvickare, hetare och hela tiden steget före sina blårandiga kombattanter. Djurgården fick inte grepp om mittfältet, där motståndarna hela tiden tycktes vara en man mer när det hettade till. I mitten var dirigenten Karl-Oskar Fjörtoft ständigt spelbar, och när han väl fick bollen hade han två heta och rörliga yttrar att tillgå i den lovande Petter Andersson och en "Samba-Erik" Johansson som väl aldrig gjort en bättre allsvensk match.
Utdelningen kom också tidigt: redan i den tionde minuten vräkte sig Björn Runström fram och stötte in ett smart inspel från vänster. Efter detta kom Djurgården tillbaka en aning, och förde spelet under en tjugominutersperiod. Två praktchanser skapades: först Geert den Ouden, som på ett elegant djupledspass från Abgar Barsom kom helt fel till avslutet och sköt rakt på Covic i öppet läge. Därefter Tobias Hysén som i friläge tvekade för länge och prickade Covics utsträckta ben.
I 35:e minuten skallade Markus Karlsson otäckt ihop med Hammarbys dittills magnifike vänsterback Max von Schleebrügge. Karlsson fick gult kort, von Schleebrügge bars ut med förmodad hjärnskakning – och Djurgården tappade spelet. Björn Runströms andra mål för dagens kom helt logiskt efter att Erik Johansson bjudit Barsom på en ordentlig svängom på högerkanten.
I paus gjorde Djurgården en rad förändringar – ut gick en blek Babis Stefanidis och Markus Karlsson, in kom Rene Makondele och nyförvärvet Tomas Backman. Den sistnämnde visade prov på tåga och ambition och bjöd flera Hammarbyare på luftfärder. En inledande tveksamhet (nerver?) förbyttes snabbt i resolut och säkert försvarsagerande.
Djurgården flyttade fram positionerna i andra halvlek, delvis en följd av att Hammarby drog sig tillbaka och bevakade sin ledning. En mängd bra chanser skapades, framför allt av en pigg Tobias Hysén. Någon utdelning var det dock inte tal om. Visst borde man kanske utnyttjat chanserna bättre, men ett visst mått av missflyt måste medges. Eller vad sägs om Andreas Johanssons vristkanon i ribban, vars rikoschett träffade en ovetande Covic i ryggen och gick – över.
Det var helt enkelt ingen bra dag för Djurgården, vilket fick sin slutgiltiga bekräftelse då inbytte Piñones-Arce på kontring slog in 3-0 via stolpen med en minut kvar. Hammarby kunde defilera genom stopptiden i väntan på det sista Råsundaspökets sista suck. För Djurgården, nu nia i Allsvenskan, är det till att ladda om rejält inför lördagens hemmamöte med Örebro.
Hammarby – Djurgården 3-0 (2-0)
Runström 10, 42
Piñones-Arce 89
Varningar, DIF: Barsom, Karlsson, Backman
Publik: 24 165
Djurgårdens lag:
Touray
Storm – Karlsson (Backman, 46) – Kuivasto – Stenman
Arneng – Johansson – Barsom (Bapupa, 75)
Stefanidis (Makondele, 46) – den Ouden – Hysén
Bäst i DIF:
- Hysén
- Stenman
- Johansson
Bäst i Hammarby:
- Gerrbrand
- Covic
- Jensen
Åsikter om matchen? Maila [email protected], och gör din röst hörd på DIF.se!
Viktor Barth-Kron © DIF Fotboll

Hammarby IFDjurgården
3-0 (2-0)
- MålskyttarBjörn Runström 10'Björn Runström 42'Pablo Pinones-Arce 89'
- Gula kortMarkus KarlssonAgbar BarsomThomas Backman
- Publik 24165 (Råsunda fotbollsstadion)














