Företag

Viktig seger mot Elfsborg

  • Herrar
  • A-lag
  • 2 maj 2005

Matchen mot Elfsborg började svagt och darrigt vilket resulterade i underläge efter första halvlek. Men efter några taktiska förändringar i halvtid var rollerna ombytta. Djurgården plockade fram årets tveklöst bästa spel, dominerade halvleken med fantasifyllt och rolig fotboll och massor av vilja och tog en mycket viktig seger.

Djurgårdens tränare Lasse Sandberg såg samlad ut när han gick in till matchen mot Elfsborg på fantastiskt fina Borås Arena.
- Det känns bra, det ser ut att vara mer fart i benen än det kanske har varit några gånger tidigare. Det är viktigt med mod idag, att vi vågar spela fotboll och har stort mod.

Så blev det inte alls. Efter en möjligtvis hygglig första kvart var Djurgården ordentligt tillbakapressade och såg ut att spela med en sexbackslinje, något mittfält att leverera bollarna till fanns inte och anfallet stod avskuret, de få leveranser som kom var menigslösa långbollar. Elfsborg fick tid, och använde den. Frågan var inte om de skulle få in bollen, bara när. Det blev i den trettioförsta minuten och målskytten var rappa Samuel Holmén. Halmstadsmatchen började göra sig påmind och det bästa under fortsättningen av halvleken var att Elfsborg inte gjorde ytterligare mål.

Lasse Sandberg såg mer arg än samlad när han gick ut till andra halvlek.
- Nu måste vi börja våga. Vi har tappat tålamodet och slår långbollar, men vågar vi så kan vi spela upp bollen via mittfältet och då blir vi farliga. Vi gör ett byte och några förändringar nu så får vi se vad som händer.

Bytet var att Elias Storm, som egentligen inte alls varit dålig, gick ut och att Kári Árnason kom in. Förändringarna var att Markus Johannesson tog hand om Storms mittbacksplats och att man vände på triangeln på mittfältet, två defensiva och en offensiv mittfältare (Felix Magro) i stället för två offensiva och en defensiv som man tidigare haft det. Spelarna som kom ut genom spelartunneln såg svarta ut i blicken, nu var det allvar.

Scenförändringen blev total. Helt plötsligt fanns mittfältet där, Magro vann och fick bollar centralt bakom anfallet, Kári slet kopiöst och Arneng såg ut att trivas. Alla slet, sprang, smällde på, visade vilja och trygghet i spelet. Anfallskombinationerna avlöste varandra. Redan efter trettio sekunder var Tobias Hysén nära att näta, men har marginalerna på fel sida. Första målet, en kopia från matchen mot Örgryte, kom i stället i minut 56 när Hysén forcerade på vänsterkanten, spelade snett inåt bakåt till Arneng som säkert placerade bollen i mål. Andra målet var otroligt duktiga Søren Larsens eget, ensam mot Elfsborgs mittbackar höll han undan och avlossade kanonen. Djurgården fortsatte att spela bra, trots att himlen öppnade sig och hagel och regn öser ner på planen jobbade man vidare och årets absolut bästa halvlek var ett faktum.

Slutet av matchen blev grinigt och Elfsborg drog på sig flera varningar och en utvisning, besvikelsen var givetvis stor efter att man haft läget under kontroll och sedan tappat den. Djurgården höll sig dock kalla och segern kändes aldrig hotad. Tre poäng bärgades, inte ens otroliga åtta minuters tillägg kunde ändra på det.

Efteråt såg Sandberg ut som ett enda stort leende.
- Vilken andra halvlek!!! Det är som Søren Larsen säger, engagemang och hjärta. Vi saknade det i första, men i andra finns det så det räcker och blir över.

Lättnaden efter matchen var enorm. Spelarna sjöng i omklädningsrummet, sprang ut från omklädningsrummet och tackade, med kullerbyttor på det plaskblöta plastgräset, de supportrar som rest ner till Borås, glädjen både på läktaren och bland spelarna var otroligt stark. Djurgården kan, det visade man idag. Plötsligt känns allt så otroligt mycket lättare. Det här var en otroligt viktig, och välförtjänt, seger. Nu pekar det spikrakt uppåt.

 

Allsvenskan
IF Elfsborg-Djurgårdens IF 1-2 (1-0)
1-0 Holmén (31)
1-1 Arneng (56)
1-2 Larsen (72)

Statistik (första halvlek inom parentes)
Bollinnehav:
52-48 (54-46)
Avslut totalt: 10-10 (4-2)
Avslut på mål: 3-5 (2-1)
Frisparkar: 11-17
Hörnor: 9-4 (4-2)
Offside: 2-4 (1-1)
Varningar: 4-0 (0-0)
Utvisningar: 1-0 (0-0)


Jonas Riedel © DIF Fotboll

2 maj, måndag 19:00Borås Arena

DjurgårdenIF Elfsborg
2-1 (1-0)

  • MålskyttarSamuel Holmén 31'Johan Arneng 56'Sören Larsen 72'
  • Domare Daniel Stålhammar
  • Publik 8933 (Borås Arena)
Till matchen

Senaste nyheter

Relaterat