Skön seger mot AIK
- 2 maj 2010
Åh en sådan härlig dag. Trots att Djurgården avslutade matchen med nio man besegrades AIK med 2-1 (1-1). Inhopparen Johan Oremo sköt segermålet fint framspelad av Sharbel Touma.
Djurgården kom till spel stärkt av segern mot Mjällby i veckan men fick sämsta tänkbara start på Råsunda. Matchuret hade inte ens nått tre minuter innan det stod 1-0 till AIK på resultattavlan. Målet var ett resultat av en hårt dömd frispark sedan Prince Ikpe Ekong resolut tagit bollen från Martin Kayong-Mutumba. När Mutumba föll blåste domaren Stefan Johannesson för den frispark som en omarkerad Antonio Flavio mötte i mitten av straffområdet. Via DIF-backen Joona Toivio styrdes bollen i mål utom räckhåll för Pa Dembo Touray.
Tankarna fördes till fjolårets ovana med tidigt insläppta mål, men de blårandiga lät sig inte nedslås. Tvärtom skapade Djurgården omgående kvitteringschanser och redan i den sjätte minuten sköt Kennedy Igboananike i stolpen via Tomi Maanoja i AIK-målet. Sharbel Touma var först på stolpreturen men Maanoja räddade igen.
– Där visar vi mod. När man får en så dålig inledning på ett derby är det lätt att man blir feg men vi spelade centralt som vi ville göra och hade en bra spelbredd, sa DIF-tränaren Carlos Banda.
Efter en bra DIF-period kom AIK tillbaka. Ingen hade blivit förvånad om det blivit straffspark efter en dryg halvtimmes spel när en djurgårdsfot träffade mer AIK-ben än boll i eget straffområde.
– Stefan Johannesson är ju heltidsanställd så han kanske kan svara på varför han inte blåser straff där, sa AIK-tränaren Björn Wesström.
Djurgården drog åter igång kvitteringsjakten som pågick fram till den 39:e minuten. Då slog Hrvoje Milic en utmärkt hörna från höger som Joel Perovuo nickade in vid bortre stolpen. Ett rättvist mål med tanke på att det föregicks av ett par riktigt heta djurgårdschanser, främst Kasper Hämäläinens friläge där Tomi Maanoja åter räddade AIK.
Stärkta av kvitteringsmålet tog Djurgården över matchen efter halvtidsvilan. Kennedy Igboananike och Hrvoje Milic tvingade AIK:s backlinje att slita hårt och skapade varsin jättechans utan att få till avslutet. I stället visade inbytte Johan Oremo hur det ska se ut när han dundrade in segermålet i den 72:a minuten. Framspelningen var delikat, en perfekt slagen passning av Sharbel Touma som friställde Oremo.
– Jag är jättenöjd med laget och hur vi spelar i andra halvlek. Då var vi bättre än AIK, sa Carlos Banda och fick visst medhåll av Wesström.
Slutminuterna fick många djurgårdshjärtan att slå farligt fort. Vänsterbacken Yosif Ayuba blev utvisad efter två gula kort och mittbacken Jani Lyyski tvingades lämna planen med en bristning i baksidan av låret. Då Djurgårdens tre byten redan var gjorda fick de blårandiga spela matchens sex-sju sista minuter med nio man. Efter tre övertidsminuter av heroiskt kämpande blåste Johannesson för full tid och det stora jublet utbröt bland spelarna och supportrarna på den södra läktaren.
På resultattavlan lyste siffrorna 1-2. Djurgårdens första seger mot AIK sedan 2007 var ett faktum.
Allsvenskan
AIK-Djurgården 1-2 (1-1)
1-0 (2) Antnio Fl







