"Det var många saker som var speciella"
- 14 dec 2013
37-årige Jonas Dahlquist är reporter och kommentator på C More sedan 2002. Han kommenterar fotboll i Spanien, England och Sverige och arbetade på många av Djurgården allsvenska matcher underd en gångna säsongen. Dahlquist har också ett fördlutet som spelare i Djurgården P76-lag, på lagbilden ovan ser du honom i den övre raden som trea från vänster.
– Jag är iklädd för tiden moderiktiga glasögon. Det var min första match för Djurgårdens 76:or och vi förlorade med 4-1 borta mot IFK Österåker. Året var 1984, minns Jonas Dahlquist.
Lyckligtvis har han både roligare och färskare DIF-relaterade minnen att berätta om. Ett är från den 30 juni i år då Djurgården spelade sista matchen på Stockholms Stadion.
– Det var många saker som var speciella då. Bara en sån sak som att jag jobbade tillsammans med Hasse Backe, som var tränare i Djurgården när jag såg min första match på Stadion 1982, var roligt. Min äldsta son var med mellan bänkarna under matchen också, jag var orolig för att han skulle bli rädd för alla bengaler innan andra halvlek, han är ändå bara fem år gammal, men han tyckte att det var coolt. Sen hade vi en riktigt grym, flygande kamera också - den gjorde sändningen till vår snyggaste under 2013.
Stadion i all ära, men flytten till moderna Tele2 Arena har inneburit en hel del fördelar, inte minst för Dahlquists arbetskollegor.
– Jag vet att fotografer och bildproducenter älskar den för att det är bra ljus och att reklamskyltarna är bra placerade. Kommentatorspositionen är "sådär", och samma sak med studions position. Det viktigaste är dock att inramningen från publiken är bra, det gör väldigt mycket för TV-sändningen, och när det är som under Djurgårdsmatcherna mot Norrköping, Helsingborg och Göteborg - ja, då blir det väldigt bra.
Precis som spelarna förbereder sig Jonas Dahlquist noggrant inför en match vilket inte bara inkluderar att ha gott om snus, fulladdat mobiltelefonbatteri och - när det är matcher som kräver övernattning - ett bokat bord på ett bra ställe efter sändningen.
– När jag ska vara reporter läser jag mycket nyheter, gärna i lokaltidningar och på supportersidor, för att få reda på det senaste. Är jag programledare så går jag igenom körschemat noggrant eftersom det mer handlar om att förbereda sig för innehållet i studiodelarna. Som kommentator pluggar jag torra fakta kring spelarna och lagen i cirka tre timmar och sen två-tre timmar statistik kring själva matchen. Trist nog brukar jag bara använda typ en tredjedel av allt som jag har skrivit ner. Blir det inte någon straff eller utvisning så ska jag ju inte prata om den statistiken bara för att jag har skrivit upp den i mina papper.
Jonas Dahlquist gör intervjuer med spelarna både före, under och efter matchen. I Djurgårdens lag pratar han allra helst med Amadou Jawo.
– Han lyssnar ordentligt på frågorna och svarar resonerande och genomtänkt. Han är helt enkelt väldigt bra. Emil Bergströms glädje efter att ha blivit sista målskytt på Stadion var också kul att fånga, och sen har jag ju träffat "Adde" Johansson hur många gånger som helst både innan, under och efter utlandskarriären och han är en trevlig prick.
Snart rullar en ny fotbollssäong igång med Jonas Dahlquist på plats med mikrofonen i hand. Hans förväntningar på Djurgården modell 2014 är försiktiga.
– Det är en ny tränare igen och det brukar betyda lite svajiga prestationer emellanåt. Jag tror laget hamnar någonstans mellan femma och nia i tabellen.
Text: David Bogerius
Foto: Privat
Läs också:
Jens Fjellstrom: "En styrkedemonstration av både laget och fansen"
Anders Lindblad: "Med ett stabilare försvar steg självförtroendet"
Lasse Granqvist: "En inramning av ett slag som sällan hörs och ses"
Daniel Kristoffersson: "Viktigt för svensk fotboll med uppryckningen"
Oskar Månsson: "Även spelarna ska ha stort beröm"
Otto Marand: "Djurgårdspubliken ska ha en eloge"
Daniel Sjöberg: "Man kände att Djurgården flyttat in i framtiden"
Richard Henriksson: Hemmapubliken var nära en maxprestation
Robert Laul: Det känns väl ganska tryggt ändå