Inför Ligacupen Elit Sirius - Djurgården
- Herrar
- A-lag
- 24 juni 2026

Ett A-lagspräglat DIF tar sig an Sirius som ett genrep inför en allsvenska omstarten under fredagen.
SIRIUS - DJURGÅRDEN
Fredag 26 juni kl. 17.00, Norrtälje Sportcentrum
Matchen visas för medlemmar i appen, (en kamera samt kommentator).
Truppstatus
Truppen läggs ut i appen och på dif.se i samband med att startelvan presenteras.
Spaningar
- En ny match i Ligacupen Elit som även den spelas som träningsmatch för A-laget i syfte att förbereda laget inför den allsvenska omstarten borta mot Häcken den 6 juli.
- Tufft motstånd mot ligaledarna Sirius som är obesegrade i Allsvenskan så här långt.
- Ett mer ordinarie lag väntas få chansen på Norrtälje Sportcentrums gräsplan.
- Nyförvärvet Angelo Agbejoye anslöt under tisdagen, har han ett inhopp i sig?

Tränarkollen
Jani Honkavaara inför matchen:
– Matchen mot BP var helt okej, speciellt sett utifrån att vi precis kommit tillbaka. Det var fint att få se spelarna tillbaka i hetluften efter en ganska tung träningsvecka. De gjorde det bra och viktigt att få ett positivt resultat även om vi kanske inte spelade vår allra bästa fotboll. Vi ville vinna båda halvlekar och det gjorde vi, så det var en bra början på det vi vill göra nu resten av säsongen.
– Mot BP ville vi testa att spela med en sexa, men vårt mittfält är väldigt flexibelt, så ibland hade vi två uppbyggnadsspelare och ibland en. Vi vill påminna spelarna om att spela på flera sätt, men de strukturerna vi tycker att vi fick bäst utav var när vi hade två lite mer sittande och sedan få spelarna som agerar i fickorna från andra håll, som vi har gjort innan, säger Jani, som vill att laget hittar tillbaka till sitt eget spel i matchen mot Sirius.
– Vi tycker att vi förlorade lite av vår identitet i de två senaste matcherna innan uppehållet och det är viktigt att vi får tillbaka den i den här matchen. Tanken är att vi kommer göra en del byten, men det kommer vara till stor del en elva med inslag av det som funkat bra under våren.
Nyförvärvet Angelo Agbejoye har precis kommit, något Jani är spänd över.
– Det hade varit kul att se Angelo spela, men han har också precis anlänt och knappt hunnit göra en träning med laget. Vi får bestämmer på torsdag hur vi vill använda honom, men vi vill inte sätta honom i ett obekvämt läge genom att sätta honom på planen innan han vet något om sina lagkamrater. Men av det jag har sett så ser det väldigt spännande ut.

Om Sirius
- Leder Allsvenskan stort med 28 poäng av 30 möjliga så här långt.
- Vann med 3-0 mot AIK i sista seriematchen innan VM-uppehållet tog vid.
- Giftiga anfallstrion Isak Bjerkebo, Robbie Ure och Neo Jönsson har tillsammans stått för 18 mål under första tredjedelen av serien.
- Har klarat sig utan spelartapp såhär långt.
Jani Honkavaara om Sirius
– Vi ser det som en toppmatch mot ett toppmotstånd. De har varit väldigt stabila och framförallt väldigt bra i en-mot-en-spelet. I matchen på 3Arena var de bättre än oss där, samtidigt som de var duktiga på att skifta tempot och flytet i matchen. Det är en bra möjlighet för oss att testa nya saker mot just Sirius, men även att förbereda oss för matchen mot Häcken.
– Sirius är väldigt bra med bollen och svårstoppade i presspelet. Där behöver vi bli bättre, och sedan behöver vi även bli bättre med bollen. Senast förlorade vi lite av vårt spel på grund av deras man-man press, vilket vi behöver få bukt på. Matchen mot Sirius var inte vår bästa, men vi fick nästan ett bra resultat, så vi vet att vi kan slå dem, men det gäller att göra också.




















