Företag

Tack alla djurgårdare!

  • 4 okt 2005

Ett stort tack!

Djurgårdens IF Fotboll vill tacka alla de djurgårdare som var på matchen mot Halmstad och för det enorma publikstöd laget fick. Genom sång och banderoller bidrog publiken till att det blev tre viktiga poäng till blåränderna igår. Utan ert stöd från läktaren skulle föreningen sluta att fungera. Fortsätt att komma på matcherna och stöd Djurgården på ett positivt sätt genom sång och färggranna flaggor och banderoller. Ni är en del av Djurgården och vi hoppas att ni känner delaktighet i de sportsliga framgångarna.

Samtidigt vill vi uppmärksamma att delar av vår publik antände pyrotekniska pjäser vilket bidrog till att en person fick klämskador och fyra fick andnöd samt att flera personer med astma fick byta sektion för att kunna se matchen. Hur vackert och stämningsfullt det än är, så är det förbjudet att antända pyroteknik på läktaren för det är bevisligen farligt. Pyroteknik under oordnade former är en fara för andra djurgårdare samtidigt som det ger föreningen onödiga böter. Vi vädjar till er som utsätter andra djurgårdare för fara att sluta antända pyroteknik på våra läktare.

"Vi har alltid drömt om att spela i blårandigt - spela som i våra drömmar". Järnkaminernas banderoll riktad till spelarna uppfylldes och nu hoppas vi att Djurgårdens vädjan till supportrarna uppfylls: ”Använd inte pyroteknik på läktarna”.


Tack på förhand och vi syns i Göteborg.


Jonas Riedel © DIF Fotboll

Senaste nyheter