Företag

Sandberg: Jobbig match väntar

  • Herrar
  • A-lag
  • 27 juli 2005

Lasse Sandberg blickar tillbaka på en trevlig vistelse i Ronneby, men manar samtidigt till fokusering inför onsdagkvällens uppgift. – Det ringer varningsklockor i vaje omgång, vår uppgift är att förhindra en ny skräll, säger DIF-tränaren.

 

Av Fredrik Essevad

På tisdagseftermiddagen kom DIF hem från sitt läger i Ronneby. Då passade DIF.se på att stämma av läget med tränare Lasse Sandberg inför onsdagens hemmamatch mot Landskrona.

Hur har lägret i Ronneby varit? Är ni nöjda med helgen?
– Ja vi är väldigt nöjda! Lägret var jättebra och mysigt. Helgen har varit fint arrangerad och vi har blivit mycket väl bemötta av arrangörerna, från hotellpersonal till vaktmästare på idrottsplatsen. Jag tror att det är värdefullt för oss att vi får träffas och umgås under andra förhållanden än vad vi är vana vid från vår vardag. Det känns som att hela organisationen runt laget stärks av en sådan här helg och vi blir tryggare i våra respektive roller. Under lägret har tyngdpunkten inte legat på stenhård träning, utan istället har vi umgåtts och haft trevligt, vilket svetsat samman gruppen än mer inför höstsäsongen

Ni har 10–0 i målskillnad i de två senaste tävlingsmatcherna. Känns det som att den absoluta toppformen är nådd, eller kan ni fortfarande bli bättre?
– Även om resultaten gått vår väg på sistone så känner vi att det finns mer att ta av och att vi absolut kan bli bättre. Tidigare i somras var vi inne i en bra period i matcherna mot Kalmar, Malmö och Helsingborg. Sen följer vi upp detta med en betydligt sämre insats mot Landskrona borta och efter det har vi inte riktigt kommit tillbaka till den höga nivå som vi befann oss på i juni. Jag tycker ändå att vår nuvarande lägstanivå är betydligt högre än vad den var i våras, då vi kunde hamna i djupa svackor under matcherna.
– Trots att vi på sistone inte spelat på topp, så har poängen fortsatt att trilla in, vilket är en styrka. Fortsättningsvis hoppas jag att vi ska undvika den typen av tillfälliga bottennapp som vi hade i våras, samt att bibehålla känslan av att vi kan vinna en tät match utan att göra någon jätteprestation. På den nivån ska man ligga som topplag. Tittar man på vår senaste allsvenska match mot ”Giffarna” så gör vi absolut ingen stormatch sett över nittio minuter. Det är några riktigt bra minuter i andra halvlek som avgör matchen, men i övrigt är det spelmässigt ganska jämnt. Så absolut, vi kan definitivt bli bättre och formtoppen är inte nådd.

Nu väntar nästjumbon Landskrona Bois. Ett lag som i de senaste omgångarna läckt bakåt och inte presterat särskilt mycket framåt. Kommer ni att gå på offensiven direkt för att försöka avgöra matchen tidigt?
– För vår del väntar en jobbig match mot ett kontringsstarkt lag. I bortamatchen mot Bois vinner vi med 2–0, vilket kan verka komfortabelt. Vi får dock inte glömma att Pa Dembo räddar en straff vid 0–0 och i anfallet efter så gör Sören 1–0. Så den vinsten satt långt inne. Vi får inte stirra oss blinda på Landskronas resultat i de senaste omgångarna. I matchen mot Hammarby på Söderstadion så försökte dom sig på en trebackslinje, vilket inte var särskilt lyckat. Där avgörs matchen direkt i första halvlek. När Landskrona sedan väljer att i andra halvlek gå tillbaka till den fyrbackslinje man är van vid, blir det genast mycket bättre och spelet jämnar ut sig. Vi kommer till matchen på måndag (läs idag) med inställningen att vi ställs mot ett bra lag. Det ringer varningsklockor i varje allsvensk omgång numera, då topplag tappar poäng mot bottenlag. Vår uppgift är att se till att det inte inträffar på Stadion på måndag

Trivs du i rollen som allsvensk serieledare?
– Ja, absolut! Jag måste säga att det enbart är stimulerande att vara i den positionen. Jag tror inte det är någon i laget som känner något annat och vi störs absolut inte av att vara jagade av de andra lagen.

Kommer Tobias Hysén att göra fler matcher i målet..?
– Vi får väl se, men jag hoppas att han slipper det i fortsättningen. Även om han ibland brukar leka målvakt på träningarna, så tycker vi nog att han är bäst som vänsterforward. Jag tror inte att vi behöver trycka en målvaktströja med nummer 8 på ryggen.

 


Viktor Barth-Kron © DIF Fotboll

27 juli, onsdag 19:00Stockholms Stadion

DjurgårdenLandskrona BoIS
0-1 (0-0)

  • MålskyttarAndreas Yngvesson 78'
  • Gula kortFelix Magro
  • Domare Mira Ukalovic
  • Publik 12340 (Stockholms Stadion)
Till matchen

Senaste nyheter

Relaterat