Nilsson och Rosqvist möter gamla klubben
- 22 maj 2015
Susanne Nilsson och Matilda Rosqvist är två av Djurgårdens nyförvärv inför säsongen 2015. Det är dock inte första gången målvakten och yttermittfältaren är lagkamrater, förra året spelade de tillsammans i Sunnanå. På söndag möter de sitt gamla lag uppe i Skellefteå.
På söndag åker Djurgårdens damer upp till Skellefteå för att spela mot Sunnanå i vad som egentligen skulle ha varit Elitettans åttonde omgång. Eftersom matchen DIF - Kungsbacka tvingades ställas in i söndags har Djurgården nu en match mindre spelad. Trots det ligger DIF två placeringar högre än Sunnanå i tabellen, men Elitettan har visat sig vara en jämn kamp med en oerhört tät toppstrid.
Sunnanå SK var tidigare ett etablerat lag i Damallsvenskan, men under de senaste åren har de pendlat mellan Elitettan och Damallsvenskan. Säsongen 2010 trillade de ur Damallsvenskan för att till säsongen 2013 ta klivet upp igen. Det blev dock en kort sejour för Skellefteå-laget som den säsongen slutade klart sist i tabellen. 2014 nosade de på topplatserna i Elitettan men slutade som trea, en poäng och en position över Djurgården, och missade därmed avancemanget.
Det går därmed att konstatera att Sunnanå inte är ett lätt lag att möta. Den forna mästarklubben (damlaget tog guld 1980 och 1982) har en stark tradition av kampvilja och skönt fotbollslirande bakom sig. Sunnanå har dock tappat två starka pjäser inför årets säsong; Susanne Nilsson, med merit från Allsvenskan och spel i det serbiska landslaget, och den målfarliga yttern Matilda Rosqvist. Båda två går nu att finna i Djurgårdens trupp, som en del av den satsning för att nästa säsong spela i Allsvenskan. Med anledning av detta var det högst aktuellt att göra ett nedslag på en av damernas träning på Kristinebergs IP för att kolla läget med spelarna som nu kommer ställas mot sin gamla klubb.
Laget tränar på Kristinebergs IP en regnig eftermiddag.
Susanne Nilsson har direkt tagit plats mellan stolparna i Djurgårdens samtliga tävlingsmatcher den här säsongen. I tre matcher av sex spelade har hon hållit nollan och visat sig vara den defensiva förstärkning som laget behövde.
Beslutet att gå till Djurgården var ett tufft men nödvändigt beslut för Sussie. När möjligheterna att träna och satsa försämrades uppe i Skellefteå kände sig den serbiska landslagsmålvakten tvungen att gå till en klubb med större mål. Även om det var tungt att lämna Skellefteå där pojkvän, familj och vänner är kvar och Sunnanå där gemenskapen i laget var stark blev det till slut en självklarhet för Sussie att flytta till Stockholm och Djurgårdens IF.
- Djurgården har en målsättning - att vi ska vinna. Det hade inte Sunnanå på samma sätt, och jag tycker att om man ska kunna sätta press på sig själv ska man kunna stå för det man tycker och tänker. Jag tycker att det är bra att Djurgår'n har gått ut med att vi ska vinna, och förhoppningsvis så pallar vi trycket, säger Susanne Nilsson på sin speciella dialekt - en blandning av skånska och norrländska. Hon fortsätter:
- Från föreningen sida, i Sunnanå, var det "vi lägger ner proffsverksamheten". Det skulle inte finnas inte samma förutsättningar som förra året, att man kunde träna extra, utan det skulle det bli lite som livet här i Stockholm, att man skulle få jobba och träna efteråt. I Skellefteå är det svårare att hitta jobb, och speciellt svårare att hitta specialanpassade jobb eftersom att det är en så liten stad. Man får ta lite vad som finns. I Stockholm är det är lite lättare att hitta ett jobb eller kunna vara timanställd någonstans, men det blir ju ändå sju-till-fyra-jobb här.
För Matilda Rosqvist blev också arbetslivet en avgörande faktor för klubbytet.
- Flytten berodde mycket på att jag fick jobb i Stockholm som sjukgymnast, sen så kom jag ju närmare familj och kompisar också. Att det blev just Djurgår'n är för att jag har spelat i klubben innan. Skulle jag gå till någon Stockholmsklubb skulle det vara DIF, berättar Rosqvist.
Skillnaderna mellan Stockholm och Skellefteå är givetvis stora, men Djurgårdens två "norrlänningar" trivs bra även om förälskelsen i Skellefteå och minnena från tiden i Sunnanå lever kvar.
- Det var jättetufft att lämna Sunnanå. Det blev en väldigt stark gemenskap i en sådan liten stad, alla kom bra överens med både spelare och ledare. Sen att få fokusera på fotbollen som man kunde göra där var lite som en dröm, man behövde inte jobba heltid vid sidan av, berättar Rosqvist.
- Skellefteå är ju en betydligt mindre stad. Man kan bli igenkänd på stan där, och folk kommer fram till en och frågar om hur det går i serien och sådär. I Stockholm går man runt som man vore en annan vanlig Svensson. Det är som ganska skönt också, det är inte så kul att gå runt på stan efter man har torskat en match och veta att folk tittar på en. Att lämna var ett väldigt tufft beslut att ta. Jag hade tårar i ögonen när jag skulle säga att jag skulle byta. Förra året var ett fantastiskt år. Med den lagsammanhållningen vi hade var det ett riktigt roligt år. Att lämna tjejerna och sådär, det kändes jobbigt. Men jag vill framåt med fotbollen och då var det inget snack om saken tyvärr. Då var det bara tack och adjö. Men som stad är det en underbar stad. Jag trivs där sjukt bra och pojkvännen och hans familj är kvar. Så det är inte det sista Skellefteå ser av mig i alla fall, säger Susanne Nilsson.
Susanne Nilsson i matchen mot Kvarnsvedens IK. Foto: Johan Sahlén
Nykomlingen och återvändaren ser framemot att ställas mot sina forna lagkamrater den här säsongen. Inför söndagens match är det dock högst tveksamt om Matilda Rosqvist kommer spela. Hon har drabbats av körtelfeber och varit borta från match och träning sedan förra veckan.
- Jag hoppas att jag kan åka med, men om jag inte får åka med laget så funderar jag på att åka upp på egen hand för att se matchen, säger Rosqvist.
- Det känns bara kul att möta Sunnanå, och jag hade sett framemot matchen jättemycket. Det är den roligaste matchen på hela säsongen för mig. Det är bara positiva känslor, och sen är man extra taggad för man vill verkligen vinna, fortsätter Rosqvist som säkerligen längtar mycket till den 13 september då Sunnanå kommer på besök till Kristinebergs IP.
- Sunnanå är starka så det blir en tuff match. Jag tror att det kommer bli en svängande matchbild och mycket ställningskrig. Det kommer komma chanser från båda lagen, förutspår Matilda Rosqvist.
Även Susanne Nilsson ser mycket framemot att åka upp till Skellefteå, en stad som ligger henne varmt om hjärtat. Hon reser upp lite tidigare för att hinna spendera tid med vänner och familj. Matchen mot norrlänningarna tror hon kommer bli tuff, trots att Sunnanå har förlorat många spelare i startelvan sedan förra säsongen.
- Det har gått lite tungt på sistone så vi behöver absolut en vinst, och jag tror att vi är väldigt revanschsugna efter 0-0, 1-0-vinst och en förlust. Så jag tror att vi kommer ta det. Men det kommer bli en sjukt svår match och om vi inte presterar hundra på varje position så blir det att åka hem med noll poäng. Så är det tyvärr. Vi måste in och köra hundra, Sunnanå är ett tufft lag att möta borta. Vi måste ha en bra dag och det går inte att gå in halvhjärtat. Det gäller att gå helhjärtat ut på plan för att ta tre poäng. Sunnanå kommer göra samma sak, de kommer inte vika ner sig, säger Sussie.
Matilda Rosqvist i matchen mot Kvarnsvedens IK. Foto: Johan Sahlén
Förra årets möten lagen emellan var två fartfyllda tillställningar som totalt slutade 5-5 efter två matcher. Susanne Nilsson och Matilda Rosqvist minns matcherna med glädje.
- Det var två riktigt roliga matcher att spela, berättar Susanne. Det var full fart framåt och bakåt, det var mål här och det var mål där. Jag var ju inte nöjd med att släppa in fem mål mot Djurgår'n, men de förtjänade att göra fem mål och vi förtjänade att göra fem mål. Det var sjukt kul att spela de matcherna, det var fart i dem och det var jämnt. Jag hoppas det blir så nu på söndag också, och det kommer det bli.
- Det var kul att möta Djurgården förra året när det blev lika i båda matcherna. Det var två riktigt tuffa matcher. Djurgår'n var även då väldigt skickliga med boll och de kunde spela sig ur många situationer. En vinst för oss nu är jätteviktig. På en skala 0-10 så är det definitvt 10, avslutar Matilda Rosqvist.
Spelarna verkar tveklöst redo för söndagens uppgift. För Susanne Nilsson och Matilda Rosqvist blir det ett kärt återseende på den gamla hemmaplanen, men glädjen i att spela i satsande Djurgården är påtaglig. Siktet är inställt på målet: att vinna serien och ta klivet upp till Allsvenskan.







