Inför Djurgården - Kristianstads DFF
- Damer
- A-lag
- 14 juni 2024

Dags för sista matchen på Stadion innan sommaruppehållet där DIF går för femte raka hemmasegern.
DJURGÅRDEN - KRISTIANSTAD
Söndag 16 jun klockan 15.00, Stockholms Stadion
Evenemanget har väskförbud enligt beslut från Polismyndigheten. Undantag kan endast beviljas av medicinska skäl mot uppvisande av läkarintyg.
Läs mer hos Polismyndigheten.
Inga väskor, inklusive mindre handväskor, magväskor, tygkassar och plastpåsar, får tas med in. Det är inte heller tillåtet att ta med paraplyer, flaskor, systemkameror, mat och dryck in i arenan.
Truppstatus
– Matilda Plan fick sin tredje varning senast och är avstängd i den här matchen. I övrigt har vi några på skadelistan sedan tidigare som fortsatt är där. Vi har en bra trupp som vi jobbar på att hålla fräsch nu i det här täta matchandet med tre matcher på en vecka, meddelar tränare Marcelo Fernandez.
Ackumulerade varningar OBOS Damallsvenskan
2 varningar: StinaLisa Johansson, Sessy Åsland
1 varning: Ana Teles
Spaningar
- Årets sista hemmamatch innan sommaruppehållet och förhoppningsvis fortsätter Djurgården att rada upp segrar på Stadion - fyra raka vinster har det blivit i år.
- Torsdagens match mot Häcken såg bra ut spelmässigt till stor del men vi straffades hårt efter kvitteringen och siffrorna blev kanske lite i överkant.
- Sessy Åsland och StinaLisa Johansson står på två varningar och missar matchen mot Häcken vid ytterligare gult kort.
- Tredje matchen på en vecka.
Tränarkollen
Marcelo Fernandez inför matchen:
– Vi tränade ett litet pass i Göteborg efter matchen och även under fredagsmorgonen innan vi tog tåget hem till Stockholm. Vi samlas i morgon, lördag, för träning och förberedelser på Stadion. Det är på't igen som gäller, och det är skönt att de här matcherna kommer med kort mellanrum så vi får ställa om och gå vidare från försluten senast. Vi har lite mindre tid för återhämtning än Kristianstad som har 6-7 dagar vila då de flyttade sin veckoomgång. Å andra sidan har de en lång resa upp till Stockholm att göra så vi står inför olika utmaningar. Apropå utmaning så är det en ny härlig sådan som stundar runt hörnet och vi plockar med oss godbitarna från senast och ser hur vi kan bli bättre som grupp och lag på lång sikt men förstås även redan till på söndag, säger Marcelo.
Om Kristianstads DFF
- På fjärde plats i tabellen med 19 inspelade poäng, dock med en match mindre spelad.
- Spelade inte i omgång 10 men var nära en trepoängare mot Häcken i omgång 9 där KDFF tappade ledningen på övertid.
- Tabitha Tindell är lagets bästa målskytt med sex mål på nio matcher.
Marcelo Fernandez om KDFF
– De är damallsvenskans Brighton för att göra en referens till Premier League. De vårdar bollen och gillar att ha den i sin ägo så vi behöver angripa det på ett bra sätt och sedan bedriva vårt eget anfallsspel med rörelse så att även dom får förflytta sig mycket. De spelar med tre forwards som alla är skickliga så vi behöver ha kontroll och få stopp på dom och sedan gå framåt och vara kliniska i avslutslägena.
Fem senaste mötena lagen emellan
DIF - Kristianstad 1-1, OBOS Damallsvenskan sep 2023
Kristianstad - DIF 4-1, OBOS Damallsvenskan maj 2023
Kristianstad - DIF 4-0, OBOS Damallsvenskan sep 2022
DIF - Kristianstad 1-0, OBOS Damallsvenskan maj 2022
DIF - Kristianstad 1-4, OBOS Damallsvenskan okt 2021

DjurgårdenKristianstads DFF
1-2 (0-2)
- MålskyttarEmmi Alanen 40'Hlin Eiriksdottir 45'Sessy Åsland 57'
- Gula kortEbba Hed
- Domare Sofia Borck Janheim
- Publik 522 (Stockholms Stadion)