Inför BP - Djurgården
- Herrar
- A-lag
- 28 maj 2025

DIF beger sig till Grimsta på torsdag för att ta sig an BP i den släpande hängmatchen från omgång 6.
BP - DJURGÅRDEN
Torsdag 29 maj kl. 18.00, Grimsta
Evenemanget har väskförbud enligt beslut från Polismyndigheten. Undantag kan endast beviljas av medicinska skäl mot uppvisande av läkarintyg.
Läs mer hos Polismyndigheten.
Inga väskor, inklusive mindre handväskor, magväskor, tygkassar och plastpåsar, får tas med in. Det är inte heller tillåtet att ta med paraplyer, flaskor, systemkameror, mat och dryck in i arenan.
Truppstatus
– Malkolm Nilsson Säfqvist, Mikael Marqués, Piotr Johansson, Nino Zugelj, Oskar Fallenius, Patric Åslund, Hampus Finndell, Rasmus Schuller och Daniel Stensson (avstängd) är de spelare som inte är tillgängliga för matchtruppen, meddelar Djurgårdens naprapat Kalle Barrling.
Varningsläget i Allsvenskan
3 varningar: Tobias Gulliksen
2 varningar: Theo Bergvall, Albin Ekdal, Hampus Finndell, August Priske, Zakaria Sawo
1 varning: Viktor Bergh, Santeri Haarala, Kalipha Jawla, Rasmus Schüller, Matias Siltanen, Daniel Stensson, Jacob Une.
Rött kort: Daniel Stensson (avstängd mot BP samt Halmstad)
Tre varningar ger avstängning i nästa match vilket innebär att Theo Bergvall, Albin Ekdal, Hampus Finndell, August Priske och Zakaria Sawoblir blir avstängda vid ett gult kort mot BP.
Spaningar
- Hängmatch från omgång 6 som nu spelas där Djurgården jagar en viktig trepoängare.
- Kryss med viss mersmak senast mot Häcken efter en stark andra halvlek.
- Fortsatt brandskattad trupp där även Hampus Finndell klev av i halvtid senast mot Häcken.
- Desto roligare att se Adam Ståhl, Zakaria Sawo, Albin Ekdal, Piotr Johansson och Rasmus Schüller vara igång med träning igen.
- Daniel Stenssons avstängning omfattar totalt tre matcher vilket innebär att han missar både matchen mot BP samt söndagens möte mot Halmstad.
- Även Christer Mattiasson är avstängd efter att ha fått årets tredje gula kort mot Häcken.
- Theo Bergvall, Albin Ekdal, Hampus Finndell, August Priske och Zakaria Sawo står på två gula kort och åker på en avstängning vid ytterligare ett.
Tränarkollen
Jani Honkavaara inför matchen:
– Vi har haft en bra träningsperiod så här långt och det är kul att spelare som Adam Ståhl, Zakaria Sawo, Albin Ekdal, Piotr Johansson och även Rasmus Schüller har börjat komma igång lite lätt med träningen igen. De har ju en bit kvar till full kapacitet men det gör skillnad för oss under träning, där vi får ökad kvalitet och mer ledarskap på planen, resonerar Jani som var bitvis nöjd med prestationen mot Häcken.
– Den andra halvleken var positiv, tycker jag. Vi körde på framåt och var mer aggressiva, samtidigt som vi höll i bollen bra. Det är viktigt att vi fortsätter att vara framåtlutade och direkta, vi behöver ha fler löpningar bakom backlinjen än vi har haft i 3/4 av de två senaste matcherna. Så jag vill se samma mentalitet mot BP som i andra halvleken mot Häcken.
På torsdag får Jani dock klara sig utan sin parhäst Christer Mattiasson som är avstängd efter tre gula kort.
– Det förändrar inte alltför mycket för oss. Han kommer att vara på plats uppe på läktaren istället och kanske blir det lite lugnare för oss nere i båset, garvar Jani.
– Christer kommer att få en bra överblick av vad som sker på planen från läktarhåll. Nu blev det så här och vi har gott om bra ledare i teamet, så vi kör på utifrån förutsättningarna.
Om BP
- Åkte på en kärv förlust senast mot AIK i en match där BP borde fått med sig minst en poäng.
- Ligger på tolfte plats med tio inspelade poäng.
- Ezekiel Alladoh är lagets bäste målskytt med fyra fullträffar i serien.
- Inga avstängda spelare inför matchen.
Jani Honkavaara om BP
– Ett väldigt bra lag som slog Malmö FF borta, vilket säger en del om den kvalitet som de har. BP har mycket speed i laget med Victor Lind och Alex Timossi-Andersson, plus mycket erfarenhet i sitt mittförsvar. Överlag så har de en bra struktur och är vassa i sina attacker. Sedan kanske inte defensiven är deras främsta sida, men de är relativt bra där också. Så det här blir en utmaning för oss, förklarar Jani som poängterar vikten av att inte bjuda BP på kontringsmöjligheter.
– Vi måste vara noggranna i vår offensiv och inte bjuda dem på några enkla omställningar, för det går fort när de kontrar. Så vi måste slutföra våra anfall ordentligt och vara skarpa och direkta i offensiven, för att sedan förhoppningvis kunna förvalta de lägen som vi skapar. De delarna i spelet hänger ju samman och rimmar väl med det vi jobbat med hela säsongen.
Fem senaste matcherna lagen emellan
Djurgården - BP 2-1, Allsvenskan sep 2024
BP - Djurgården 0-5, Allsvenskan maj 2024
BP - Djurgården 1-2, Allsvenskan okt 2023
Djurgården - BP 3-1, Allsvenskan apr 2023
Djurgården - BP 2-1, Svenska Cupen mars 2023

BrommapojkarnaDjurgården
0-1 (0-1)
- 3Marcus Danielson
- 4Jacob Une
- 5Miro Tenho
- 7Tobias Gulliksen
- 8Albin Ekdal
- 9August Priske
- 10Tokmac Nguen
- 11Zakaria Sawo
- 12Theo Bergvall
- 18Adam Ståhl
- 19Viktor Bergh
- 20Matias Siltanen
- 25Kalipha Jawla
- 27Keita Kosugi
- 29Santeri Haarala
- 31Ahmed Saed
- 32Isak Alemayehu
- 34Alexander Andersson
- 35Jacob Rinne
- 36Alieu Atlee Manneh
- 45Filip Manojlovic
- MålskyttarTobias Gulliksen 19'
- Gula kortJacob UneAugust PriskeIsak Alemayehu
- Domare Richard Sundell
- Publik (Grimsta IP)