Inför BP - Djurgården
- Damer
- A-lag
- 28 aug 2025

DIF beger sig till Grimsta i jakt på tre viktiga poäng i tätstriden av OBOS Damallsvenskan.
BP - DJURGÅRDEN
Söndag 31 augusti klockan 14:00, Grimsta
Notera: Polismyndigheten tillåter medhavd väska. Väskstorleken får dock ej överskrida måtten 40x40x20 centimeter, och samtliga väskor kommer att visiteras vid entrén.
Truppstatus
– Alexsandra Lobanova är avstängd så där behöver vi backa upp, men Annika Svensson gjorde det ju bra senast i derbyt. I övrigt har vi haft lite sjukfrånvaro i truppen tidigare i veckan som dock börjar ordna upp sig nu, summerar Marcelo Fernández.
Varningsläget i OBOS Damallsvenskan
3 varningar: Alexsandra Lobanova, Nanne Ruuskanen
2 varningar: Lucia Duras
1 varning: Tove Almqvist, Camille Ashe, Alexandra Johansson, Sessy Åsland.
Tre varningar innebär avstängning i nästa match och därmed missar Alexsandra Lobanova nästkommande match vid en eventuell varning.
Observera att antalet faktiska varningar kan skilja sig från ackumulerade varningar, då den första varning en spelare erhåller i tävlingen annulleras i ackumulationshänseende om spelaren, efter första varningen och innan tre varningar uppnåtts, underlåter att ådra sig varning eller utvisning under lagets tio på varandra följande och slutförda matcher i samma tävling.
Spaningar
- Lurig bortamatch väntar mot BP som brukar bjuda på starkt motstånd mot DIF.
- Skön medvind efter årets andra derbyseger mot AIK på Skytteholm senast.
- Med fem poäng upp till tredjeplatsen är det fortsatt häng i tätstriden i jakt på Europa-platser.
- Alexsandra Lobanova är avstängd efter att ha åkt på sin tredje varning för i år i derbyt.
Tränarkollen
Marcelo Fernández inför matchen:
– Vi har tränat på bra och många av de spelare som inte fått så mycket matchminuter som de har hoppats på har visat framfötterna på sistone. Det är en väldigt bra tendens för oss, under en höst där vi kommer att behöva ha många startspelare redo. I övrigt märks det att skolorna har dragit igång och vi har haft lite smärre sjukdomar och förkylningar under veckan som varit. Men det var mest i början av veckan och vi känner oss trygga med att vi är helt återhämtade till på söndag, berättar Marcelo som gläds åt boosten efter helgens vinst mot AIK.
– Det är klart att det var en skön seger. Dels för att det var en derbyvinst mot rivalen, med allt vad det innebär, men även viktigt för vår fortsatta höst; att vi bygger på självförtroendet och får igång det vi jobbat med. Så att få en derbyseger under bältet var självklart viktigt på många sätt ur ett psykologiskt perspektiv.
Om BP
- På tolfte plats i tabellen med 13 poäng.
- Kommer från en förlust med 5-2 mot MFF senast.
- Joanna Baekkelund, Tuva Ölvestad och Louise Lillbäck är lagets bästa målskyttar med fyra mål vardera i serien.
- Inga avstängda spelare inför matchen.
Marcelo Fernández om BP
– Vi möter ett BP som gör mycket mål och släpper in mycket mål. Visserligen kommer de från ett debacle mot Malmö FF, som ju är ett topplag, men annars har de stått för väldigt bra och solida prestationer på hemmaplan. Vi måste var vaksamma på deras inläggsspel från Wilma Wärulf och Ellen Toivio samt Frida Thörnqvists en-mot-en-spel. Sedan har vi identifierat svagheter i deras backlinje och spelet innanför eget straffområde som vi behöver dra nytta av.
Fem senaste matcherna lagen emellan
Djurgården - BP 1-0, Damallsvenskan maj 2025
Djurgården - BP 2-3, Damallsvenskan aug 2024
BP - Djurgården 0-3, Damallsvenskan juni 2024
Djurgården - BP 2-2, Damallsvenskan juni 2023
BP - Djurgården 1-2, Damallsvenskan juni 2023