Företag

Inför Djurgården - Gefle

  • Damer
  • A-lag
  • 25 juli 2025

Första träningsmatchen inför omstarten väntar på Lidingövallen på lördag kl. 15.00 då division 1-laget Gefle IF gästar.

DJURGÅRDEN - GEFLE IF

Lördag 26 juli kl. 15.00, Lidingövallen, (fri entré)

 

Spaningar

  • Första matchminuterna efter EM-uppehållet väntar när DIF tar sig an division 1-laget Gefle på lördag.
  • Transferfönstrets öppnandet har inneburit truppförändringar där Flavine Mawete har tackat för sig och Elin Westlund gått på lån till Umeå IK.
  • Nyförvärvet Casey Phair är ännu inte i träning med laget.
  • Finska EM-spelaren Anna Koivunen vilas. 

Tränarkollen

Marcelo Fernandez inför matchen:

– Vi startade upp i måndags efter några veckors ledighet och har kört träning på egen ort. Det var väldigt kul att träffa alla i laget igen och roligt att vi nu får en första träningsmatch där vi kan komma igång – för att hitta tillbaka till relationerna på planen och de beteenden vi vill få fram. Det blir en rimlig målsättning för första träningsmatchen och vi kommer att ha en ganska jämn fördelning av speltid, där några spelare kanske kör lite längre.
– Främst handlar det om att hitta tillbaka till de saker vi gjorde bra under våren, som kombinationsspelet offensivt och vårt solida försvarsspel. Sedan är ju matchminuterna viktiga där vi vill få igång samtliga våra spelare över 90 minuter.

Om Gefle

  • Ligger på andra plats i division 1 Norra.
  • Sandra Törnros är lagets bästa målskytt i serien med 13 mål på lika många matcher.
  • Har nyligen värvat mittfältaren Line Forsvall och Ebba Holmström är tillbaka efter en längre skada.

 

Marcelo Fernandez om Gefle

– Ett stabilt och fysiskt lag med Marcus Larsson som tränare och hans lag brukar vara duellstarka och storväxta. Så vi kommer få något att bita i deras offensiva omställningar med Sandra Törnros på topp, där kommer våra mittbackar att få jobba en del.

 

26 juli, lördag 15:00Lidingövallen

DjurgårdenGefle IF
0-0

Till matchen

Senaste nyheter

Relaterat