Priske frälste DIF på Eleda Stadion
- Herrar
- A-lag
- 20 sep 2025

En fullträff i 88:e minuten från ”Jesus Priskus” gav en skön seger med 1-0 i en tuff batalj borta mot Malmö FF.
Laget
Filip Manojlovic
Theo Bergvall, Miro Tenho, Marcus Danielson, Keita Kosugi
Matias Siltanen, Rasmus Schüller, Daniel Stensson
Adam Ståhl, August Priske, Jeppe Okkels
Malkolm Nilsson Säfqvist, Mikael Marques, Piotr Johansson och Mikael Anderson (avstängd) var de spelare som inte var tillgängliga för matchtruppen.
Första halvlek
Det vankades allsvenskt klassikermöte på Eleda Stadion när blåränderna klev ut för en drabbning mot Malmö FF i den 24:e omgången av Allsvenskan. Viktiga poäng på spel för båda lagen i jakt på en topp 3-placering och för Djurgårdens del fanns en svit på nio raka tävlingsmatcher utan förlust som gav en indikation på god form och bra flöde i spelet.
Lite grus i maskineriet fanns dock i form av en avstängning på mittfältsmotorn Mikael Anderson, men i övrigt var det ett välmående manskap där startelvan bjöd på tre förändringar. Miro Tenho var tillbaka i backlinjen och Filip Manojlovic tog åter plats mellan stolparna medan Daniel Stensson gjorde sin första allsvenska start efter en skadeperiod.
För hemmalagets del blev det också några förändringar i startuppställningen där Otto Rosengren och Colin Rösler var tillbaka, dock fick MFF ett par kännbara avbräck i och med att Taha Ali och Stefano Vecchia utgick ur truppen på grund av sjukdom.
Hursom var två starka elvor som ställdes mot varandra när matchen kickades igång på ett välfyllt Eleda Stadion med ett sedvanligt stort DIF-följe på plats.
Matchinledningen blev lite trevande där lagen kände på varandra i något av ett ställningskrig på det något studsiga nylagda gräset. Men i sjätte minuten skulle en riktigt het chans komma när Matias Siltanen fick skottläge strax utanför straffområdet och prickade stolpen.
Ruggigt nära en drömstart och strax efter testade Lasse Berg Johnsen skott för hemmalaget där bollen lyckligtvis flög en bra bit över. Matchen började skjuta fart och ett misslyckat DIF-uppspel kort därpå höll på att bli kostsamt.
I övrigt var det glest med chanser så långt där två solida försvar höll rent i sitt straffområde. Med dryga kvarten spelad började Malmö få igång ett visst tryck med några bra offensiva sekvenser. En riktigt vass chans för hemmalaget kom sedan där Hugo Bolin nickade och Filip Manojlovic reflexräddade, returen hamnade hos välbekante Sead Haksabanovic, men Theo Bergvall offrade sig och styrde ut bollen till hörna.
DIF redde dock ut stormen och lugnade ner genom att vila med boll under en period och dra ner på tempot. Fortsatt mållöst med halvtimmen spelad således där Djurgården hade svårt att få igång offensiven och skapa lägen.
Malmös press störde DIF i uppspelsfasen och djupledsbollarna fick inte önskad effekt. MFF skapade å sin sida mer och ett farligt inlägg från Gabriel Busanello oroade i 40:e minuten. Mer oro kom sedan när Theo Bergvall åkte på en smäll samband med en hörna, den 04-födde ytterbacken kom lyckligtvis upp på benen igen.
Klockan gick upp på full tid och fyra minuters tillägg annonserades. En farlig kontring 3-mot-3 följde för MFF som dessbättre inte kunde omsättas och kort därpå kom halvtidsvisslan från domare Fredrik Klitte.
En välkommen paus efter en halvlek där Malmö FF hade mest bollinnehav och större tryck samt betydligt fler avslut i statistiken. Men ändå 0-0 på resultattavlan och alla möjligheter att få igång DIF-maskineriet i andra halvlek.
Andra halvlek
Det blev ett dubbelbyte inför den avslutande halvleken där Oskar Fallenius och Tokmac Nguen klev in medan Theo Bergvall och Jeppe Okkels lämnade plats, samtidigt klev Adam Ståhl ner som högerback.
Malmö fick första avslutet i 47:e minuten men Filip Manojlovic var välplacerad. Djurgården följde upp med en fin kombination där Oskar Fallenius bröt igenom, men Robin Olsen var ute och parerade. Den efterföljande hörnvarianten blev också farlig där August Priske högg och det var en energisk start på halvleken med betydligt bättre fart på DIF-offensiven.
I 56:e minuten kom sedan en smart chip från Tokmac Nguen till Priske som kom helt fri, dessvärre var han offside. Det var hetsiga dueller med tillhörande kortutdelning för Keita Kosugi som därmed blir avstängd mot Sirius, vilket spelar mindre roll eftersom han försvinner iväg på U20 VM.
Med timmen spelad blev det sedan oroligt bakåt när Jens Stryger Larsen högg i boxen och Miro Tenho stod för en synnerligen viktig resning när bollen låg fri framför mål. Strax efter kom ett byte där Patric Åslund äntrade planen samtidigt som Daniel Stensson tackade för sig.
Ett farligt frisparksläge för MFF och ett småfarligt skott från Hugo Bolin följde och det var tydligt att det var två lag som var piskade att vinna i jakt på tätplatserna. En fjärdedel av matchen återstod och ett vänsterinlägg var nära att stötas in av Daniel Gudjohnsen, följt av en fin djupledslöpning från August Priske som tyvärr stoppades av Colin Rösler.
Intensiteten var hög och det kom en oroväckande skada på Miro Tenho i 73:e minuten när han bröt ett farligt läge i boxen och fick kliva av. Jacob Une var standby och klev in med dryga kvarten kvar och även Albin Ekdal klev in i den 79:e minuten medan Rasmus Schüller klev av.
Ett fint läge för Djurgården kom sedan i den 82:a minuten när Patric Åslund lyfte in till Oskar Fallenius som dessvärre inte fick till avslutet. Minuterna tickade fort och anspänningen ökade där båda lagen gick för det.
Men det var DIF som skulle få sista ordet och det var en välkänd frälsare som skulle kliva fram. Keita Kosugi jobbade fram bollen till August Priske som bröt sig loss och dunkade in bollen i mål.
Extas bland de tillresta DIF-supportrana och elfte målet i år för ”Jesus Priskus”. Klockan gick upp på 90 minuter och hela åtta övertidsminuter kom upp på skylten. MFF forcerade och DIF bevakade ledningen, men kunde också kontra i ett farligt 2-mot-2-läge som tyvärr slutade i en offsideavblåsning.
Ny superkontring kom strax efter för Oskar Fallenius som blev fri, men Robin Olsen fick fingrarna på bollen som styrde till hörna. Minuterna tickade långsamt men Djurgården var solida och fokuserade i defensiven och städade av stopptiden på ett optimalt sätt.
Den efterlängtade slutsignalen kom till slut från domare Fredrik Klitte och därmed var det tre poäng med hem i bagaget till Stockholm – och tionde raka obesegrade tävlingsmatchen plus avancemang i tabellen med ökad sniff på tätplaceringarna.
Närmast väntar en hemmamatch på 3Arena nästkommande måndag då Sirius gästar. Var på plats då, biljetter till matchen köper du här.

Malmö FFDjurgården
0-1 (0-0)
- MålskyttarAugust Priske 88'
- Gula kortKeita KosugiRasmus Schüller
- Domare Fredrik Klitte
- Publik (Eleda Stadion)