Välkommen Goodness Osigwe!
- Damer
- A-lag
- 21 sep 2025

Den 18-åriga nigerianska landslagsmeriterade anfallaren är klar för DIF.
Transferfönstret må vara stängt men innan det slog igen passade sportchef Jean Balawo på att stärka den blårandiga truppen med den 18-åriga nigerianska anfallaren Goodness Osigwe. Hon ansluter till DIF med ett kontrakt som sträcker sig över 2027 och introducerades tidigare av Jean Balawo under senaste medlemsmötet.
Ett spännande framtidsnamn som redan debuterat i nigerianska landslaget och efter en synnerligen utdragen visumhantering har hon nu landat i Stockholm och tränat med laget på Kristinebergs IP i söndags.
De övriga administrativa delarna är i ordning, vilket innebär att Goodness är spelklar redan till måndagens derby mot Hammarby. Rakt in i hetluften således och den unga nigerianskan är taggad på att få komma igång med laget.
– Jag är väldigt glad och tacksam över att få möjligheten att spela för Djurgården. Det känns som ett privilegium att komma hit, berättar Goodness som har läst på en del om sin nya förening.
– Jag har inte jättebra koll än på allt i Djurgården, men vet att det är en av de största föreningarna i Sverige som ligger bra till i den högsta ligan. Ett väldigt bra lag som jag ser fram emot att få vara en del av.
Att flytta till Stockholm är också något som Goodness ser fram emot.
– Jag vet inte så mycket om Stockholm heller, än men det ska bli väldigt roligt att bo här och lära känna staden och människorna på plats.
Ser man till hennes egenskaper på planen är Goodness en spelare med hög fart och teknik som gärna utmanar i offensiven.
– Jag är snabb och teknisk och gillar att utmana med mina dribblingar. Sedan har det blivit en del mål också och jag har ett bra självförtroende som hjälper mig ute på planen.
Något hon visade prov på i U20 VM i Colombia där hennes insatser gjorde avtryck.
– Det var nyttigt och lärorikt för mig att spela i landslaget. För mig var det första gången jag spelade i ett VM och jag fick testa mig på den nivån. Den turneringen var en bra erfarenhet för mig och det är alltid en ära att få representera sitt land, förklarar Goodness som poängterar att hon har ett långsiktig perspektiv på sin tid i DIF med utveckling i fokus.
– Jag ser fram emot att utvecklas som spelare här i Djurgården och lära känna alla för att sedan kunna bidra till laget. Vi ska jobba hårt tillsammans och förhoppningsvis kan vi vara med och slåss om titlar under de kommande säsongerna.
Jean Balawo om Goodness Osigwe
I jakten på nya spännande talanger rekryterar nu sportchef Jean Balawo ett intressant namn i form av den 07-födda anfallaren Goodness Osigwe. En snabb och teknisk forward som gillar att utmana och som blir spännande att följa framöver.
– Jag fick upp ögonen för Goodness första gången under U20-VM i Colombia, där hon stod för en avgörande assist i matchen mot Shinomi Koyamas Japan – en match som slutade 2–1 till Japan, berättar Jean som noterat många intressanta egenskaper hos den unga anfallaren.
– Goodness är en tekniskt skicklig och modig offensiv spelare som gärna utmanar sin motståndare i en-mot en-situationer. Hon kombinerar snabbhet och bollkontroll med en tydlig målinriktning i den sista tredjedelen. Det som särskilt utmärker henne är hennes konsekventa förmåga att producera poäng – både genom mål och assist – vilket hon visat i Edo Queens och i de nigerianska ungdomslandslagen, summerar Jean.
Fakta Goodness Osigwe
Position: Anfallare
Född: 26 april 2007
Längd: 1,67 m
Tidigare klubbar: Edo Queens
Landslag: Nigeria U20 (?)

DjurgårdenHammarby IF
0-0
- 3Alexsandra Lobanova
- 4Nanne Ruuskanen
- 5Annika Svensson
- 6Alexandra Jonasson
- 7Olivia Ulenius
- 8Elsa Pelgander
- 11Sessy Åsland
- 13Camille Ashe
- 14Mimmi Wahlström
- 15Elsa Cleve
- 17Casey Phair
- 19Lucia Duras
- 20Goodness Osigwe
- 23Urara Watanabe
- 24Selma Svendsen
- 30Elvira Björklund
- 35Anna Koivunen
- 42Sofia Wenner
- 43Esther Erlandsson
- 44Amanda Luxenburg