Företag

Inför IFK Göteborg - Djurgården

  • Herrar
  • A-lag
  • 27 okt 2026

DIF beger sig västerut i jakt på viktiga poäng i den allsvenska tätstriden på onsdag.

IFK Göteborg - Djurgården

Onsdag 28 oktober kl 19.00, Gamla Ullevi

Köp biljett

Truppen

Truppen släpps i samband med startelvan en timme innan match.

Varningsläget (ackumulerade varningar)

6 varningar: Miro Tenho
4 varningar: Max Larsson 
2 varningar:
Bo Hegland, Matias Siltanen, Daniel Stensson
1 varning:
Christos Almyras, Oskar Fallenius, Kristian Lien, Mikael Marques, Jeppe Okkels, Charlie Rosenqvist, Adam Ståhl, Jacob Une

Tre eller sex ackumulerade varningar* innebär avstängning, vilket medför att Bo Hegland, Matias Siltanen och Daniel Stensson missar hemmamatchen mot Degerfors vid ytterligare ett gult kort.

* Den första varningen annulleras om spelaren håller sig helt varningsfri under lagets tio på varandra följande slutförda matcher i samma tävling.

Spaningar

  • Tätt på given med nytt Göteborgs-motstånd redan på onsdag på Gamla Ullevi.
  • Tungt poängtapp på övertid mot Örgryte senast ger betydligt snävare marginaler i toppstriden.
  • Bo Hegland slog till med sin 16:e assist för i år mot ÖIS och är därmed ensam rekordinnehavare för flest assist i Allsvenskan.
  • Miro Tenho missade ÖIS-matchen senast på grund av sjukdom, men är åter i träning med laget.
  • Bo Hegland, Matias Siltanen och Daniel Stensson åker på en avstängning mot Degerfors i händelse av en varning.
  • Adam Ladebäck dömer matchen.

Tränarkollen 

Jani Honkavaara inför matchen:

– En väldigt tuff match som väntar. IFK Göteborg är ett direkt och fysiskt lag som vi måste hantera på rätt sätt. De har inte förlorat en match sedan de skiftade tränare och är inne i ett bra ”flow” just nu. Speciellt på hemmaplan är de svåra att besegra, så det kommer att krävas en riktigt bra prestation av oss, berättar Jani som enbart riktar blicken framåt.
– Vi är självklart alla besvikna över den sena poängtappet mot Örgryte, men det förändrar ingenting för oss inför den här matchen. Vi måste som alltid gå för vinst och försöka samla ihop så många poäng som möjligt i de sista omgångarna. Det finns ingen anledning att hålla på och räkna på poängdifferensen mellan lagen i toppen, utan det är upp till oss att gå ut och visa på planen att vi är ett lag som förtjänar att spela i Europa nästa säsong.

Om IFK Göteborg

  • På nionde plats i tabellen inför omgång 26 med 37 inspelade poäng.
  • Kommer från ett derby mot GAIS som slutade 1-1. Är i övrigt obesegrade under de senaste åtta omgångarna.
  • Djurgårdens utlånade ytter Nino Zugelj fanns inte med i truppen mot GAIS.
  • Sam Larsson är lagets bäste målskytt med åtta mål i serien.
  • Högerbacken Felix Eriksson är avstängd.

 

Jani Honkavaara om IFK Göteborg

– Göteborg har gott om duktiga spelare, men framför allt är de skickliga kollektivt. Så vi måste vara på tårna när de anfaller med mycket folk, försvara oss kompakt och aggressivt och se till att de inte får ta hand om andrabollar.
– Sedan måste man ju nämna Sam Larsson som är en otroligt viktig spelare för dem. Han är en nyckel för Göteborg i många delar av spelet och får hela laget att jobba hårdare på planen. Sedan är det ju många av deras spelare som rent generellt har höjt sina prestationer efter tränarskiftet, så det är ett väldigt annorlunda Göteborg som vi möter jämfört med matchen i våras.

Fem senaste mötena lagen emellan

Djurgården - IFK Göteborg 6-0, Allsvenskan maj 2026
Djurgården - IFK Göteborg 0-0, Allsvenskan nov 2025
IFK Göteborg - Djurgården 1-2, Allsvenskan maj 2025
Djurgården - IFK Göteborg 3-4, Svenska Cupen mars 2025
Djurgården - IFK Göteborg 1-1, Allsvenskan aug 2024

28 oktober, onsdag 19:00Gamla Ullevi

IFK GöteborgDjurgården
0-0

Till matchen

Senaste nyheter

Relaterat