Företag

Besk förlust i cupkvarten

  • Herrar
  • A-lag
  • 15 mars 2026

Djurgården slet hårt i ett jämnt, intensivt och fysiskt derby i kvartsfinalen av Svenska Cupen, där ett mål på övertid dock innebar 1-0 för Hammarby.

Laget

Jacob Rinne
Piotr Johansson, Miro Tenho, Jacob Une, Max Larsson
Hampus Finndell, Matias Siltanen
Mikael Anderson, Bo Hegland, Oskar Fallenius
Kristian Lien

Jeppe Okkels (sjuk), Nino Zugelj, Daniel Stensson, Adam Ståhl, Malkolm Nilsson Säfqvist och Santeri Haarala var de spelare som inte fanns tillgängliga för matchtruppen.

Första halvlek

Ödet bjöd på mesta möjliga dramatik under lottningen med ett laddat derby i kvartsfinalen av Svenska Cupen. En intressant möte ur ett flertal aspekter, där Djurgården skickligt lyckades krångla sig ur en knepig start på gruppspelet och nu ställdes mot ett Hammarby som övertygat vunnit sin grupp, dock mot relativt lättviktigt motstånd.

Seedningen gav hemmafördel för de grönvita och för Djurgårdens del mönstrades en hyfsat intakt elva, dock med två förändringar då Jacob Rinne tog plats mellan stolparna och Mikael Anderson var tillbaka efter skada och tog en ny roll som högerytter.
För Hammarbys blev det en ändring i elvan och en i övrigt förmodad startuppställning.

Inramningen var som väntat kokande på ett utsålt 3Arena, där Djurgården klev ut till ett stilfullt tifo på Sofialäktaren. Matchinledningen blev intensiv och Max Larsson var lite väl het i duellerna initialt och fick ett gult kort redan i femte matchminuten.

Det smällde rejält i närkamperna och Hammarby hade en del boll inledningsvis, den täta röken gjorde dock sikten begränsad på planen. Vilket också föranledde en paus med tio minuter spelade då domare Joakim Sars kallade samman lagen i väntan på att röken skingrats tillräckligt.

Några minuter senare var spelet igång igen och Djurgården pressade de grönvita högt och störde uppspelen effektivt. Lite blårandiga halvchanser kom också och Bo Hegland var nära att bryta igenom mot mål i den 19:e minuten.
På den efterföljande hörnan fick Hegland sedan läge på volley, efter en smart variant, norrmannen drog emellertid bollen en bra bit över

DIF hade ett bra grepp om matchen nu under en period, riktigt oroligt blev det dock bakåt när Paulos Abraham ryckte loss i djupled. Jacob Rinne stod lyckligtvis för en synnerligen vältajmad utrusning och styrde skickligt undan bollen med handen.
Även Miro Tenho fick rycka ut med ett par fina aktioner och det var intensivt och underhållande. Nästa chans blev blårandig där Hampus Finndell tog sig in i boxen, avslutet landade dock i famnen på Hammarbys målvakt Warner Hahn.

En ny fin DIF-chans kom när aktiva Bo Hegland bröt fram, vars skott blockades i sista stund och Mikael Anderson var sedan ytterst nära att få skallen på en hörna. Tio minuter återstod av halvleken och även Jacob Une åkte på ett gult kort när han gick in tufft i en duell.

I 40:e minuten nickade Kristian Lien ner till Piotr Johansson som fick läge strax utanför straffområdeslinjen, även Piotr var lite väl het och drog bollen en bit över. Nytt läge kom kort därpå när Kristian Lien återigen serverade, denna gånge med en klack, till Mikael Anderson som sköt ur lite snäv vinkel. Hahn kunde dock greppa relativt komfortabelt.

I slutminuterna kom sedan ett rejält bombardemang från Hammarby, där det osade katt flera gånger om, bland annat stod Jacob Une för en viktig kirurgisk brytning som fredade målet. En svettig avslutning av en tight och intensiv halvlek där Djurgården bjöd på en solid prestation med några fina lägen och 5-3 i avslutsstatistiken.

På resultattavlan stod det dock 0-0 och spänningen var påtaglig inför de avslutande 45 minuterna.

Andra halvlek

Elvan var oförändrad inför den avslutande halvleken och sikten något klarare. Intensiteten var intakt och DIF fortsatte att störa Hammarbys uppspel högt. I 49:e minuten kom nästa DIF-chans när Kristian Lien tog emot en Rinne-inspark och skarvade bollen till Oskar Fallenius som tryckte av. Warner Hahn parerade dock och höll undan returen framför framrusande Lien.

De grönvita svarade upp med en farlighet och lite kaos i boxen. Kort därpå svängde det år andra hållet där både Lien och Hegland fick skottlägen, men hemmaförsvarare var i vägen två gånger om.

Matchklockan tickade upp mot timmen spelad och tempot visade inga tecken på att bedarra. Bo Hegland var flitigt involverad i offensiven och DIF var väldigt direkta i attackerna.

Det togs väldigt många löpmeter av många spelare och i 69:e minuten var det dags för ett byte då Patric Åslund klev in och Oskar Fallenius fick välförtjänt vila. I minut 70 kom ett bra läge för Mikael Anderson men Noah Persson styrde ut bollen till hörna.
Slarv i Hammarbys backlinje gav sedan näsytan en gratischans för Åslund och lika farligt blev det åt andra hållet när Nahir Besara fick ett jätteläge men sköt rakt i skopan på Rinne.

Med kvarten kvar kom ett dubbelbyte för DIF där Peter Langhoff och Mikael Marques äntrade planen medan Hampus Finndell och Miro Tenho fick välförtjänta applåder.

Energinivån i matchen minskade något nu där det fanns gott om tunga ben och en ny farlig grönvit omställning följde där Montader Madjed oroade. Minuterna tickade vidare mot 90 och Hammarby fick en del tryck mot slutet.

I slutminuterna var sedan Kristian Lien på väg igenom i djupled, men vräktes omkull och omställningen gick om intet. Strax därpå blev Mikael Anderson rejält uppröd när han fick en tjuvsmäll på knäet i straffområdet av Warner Hahn, domare Joakim Sars förhöll sig dock kallsinnig inför Andersons argument.

Det skulle sedan bli ännu värre på övertid. Paulos Abraham fick bollen i djupled och fick utrymme att rulla bollen i mål.
Extremt olyckligt i en rakt igenom jämn och tíght match. Fyra tilläggsminuter återstod, Djurgården öste opå framåt och Peter Langhoff var sedan oerhört nära en kvittering när han drog ett skott decimetern utanför Hahns högra stolpe.

Tiden rann dessvärre iväg snabbt när Hammarby lyckades vaska minuter på klassiskt manér, men DIF forcerade ändå hela vägen in till slutet innan den ofrånkomliga slutsignalen ljöd.
Så brutal kan fotbollens välkända små marginaler vara ibland, där en enskild aktion fällde avgörande i en i övrigt jämn match. Djurgården var dessutom var snäppet bättre än Hammarby i den första halvleken, men i slutändan handlar det ju bara om vad som står på resultattavlan.

Därmed är Djurgården cupspel över för i år och fokus riktas på den allsvenska premiären där GAIS väntar borta måndag 6 april.

15 mars, söndag 15:003Arena

Hammarby IFDjurgården
1-0 (0-0)

  • MålskyttarPaulos Abraham 90+1'
  • Gula kortMax LarssonJacob UneMatias SiltanenMikael AndersonKalipha Jawla
  • Domare Joakim Sars
  • Publik (3Arena)
Till matchen

Senaste nyheter

Relaterat