Dubbel skadesmäll för damerna
- Damer
- A-lag
- 12 aug 2026

Både Sara Eriksson samt nyförvärvet Freyja Stefánsdóttir blir borta från spel under en längre period.
Det har varit ett tufft år skademässigt för Djurgårdens damer där det nu tyvärr är dags att addera två nya namn till frånvarolistan. Det handlar om Sara Eriksson och Freyja Stefánsdóttir som båda har ådragit sig skador som håller dem borta från spel under en längre period, enligt lagläkaren Mehmet Mehmet.
– Undersökningen av Freyja Stefánsdóttir visar på en lindrig skada i knäet. Hon kommer nu att rehabiliteras med löpande uppföljning med målsättningen att återgå till spel så fort som det är möjligt.
– När det gäller Sara Eriksson har hon ådragit sig en skada i fotleden som kräver rehabilitering och hon är under fortsatt medicinsk uppföljning som vi tar steg för steg, summerar Mehmet.









