Inför Alingsås - Djurgården
- Damer
- A-lag
- 20 feb 2026

Djurgården beger sig söderut för att ta sig an Alingsås i andra gruppspelsmatchen i Svenska Cupen.
ALINGSÅS - DJURGÅRDEN
Söndag 22 februari kl. 15:00, Alströmervallen
Matchen streamas på Sportexpressen.
Truppstatus
– Vi har fortfarande några skavanker som vi behöver fortsätta att utvärdera, men i övrigt är det inga nya skador. Dessutom är det glädjande att Elsa Cleve har kommit igång i lättare träning med laget. Så vi har goda uttagningsmöjligheter där Zoë Källström gjorde ett fint inhopp senast och hon kan vara aktuell för truppen igen, meddelar Willie Kirk.
Spaningar
- Andra omgången i gruppspelet väntar då tidigare damallsvenska Alingsås IF väntar.
- Seger i inledande gruppspelsmatchen mot BP ger ett gynnsamt utgångsläge.
- Tävlingsdebuter i ovanstående match för Emma Holmqvist, Sara Eriksson, Maria Olafsdottir Gros, 15-åriga löftet Zoë Källström samt Johanna Renmark som dessutom klev fram som matchvinnare.
- Inga nya skador har tillkommit i laget under fredagen.

Tränarkollen
Willie Kirk inför matchen:
– Vi har haft en åttadagars-vecka för att förbereda oss inför matchen och kunnat balansera träningen bra med rätt återhämtning. I övrigt är det härligt att säsongen är igång och vi vill helst spela matcher varje vecka nu. Så det är lite frustrerande att det blir ett upphåll nästa vecka, men vi kommer hålla igång och vara fokuserade, berättar Willie som hittade en hel del positiva indikationer i segern mot BP.
– Vi hade ett starkt fokus mot BP och en bra känsla i laget, så det fanns en hel del positiva bitar att ta med sig in i andra omgången nu när vi tar oss an Alingsås.

Om Alingsås
- Förlorade sin första match i gruppspelet mot IFK Norrköping med 2-1.
- Har tidigare förlorat med 3-2 mot Husqvarna i en träningsmatch.
- Det har varit en hel del trupprörelser i laget efter fjolårets uttåg ur OBOS Damallsvenskan.
Willie Kirk om Alingsås
– Det hade ett tufft fjolår men samlade samtidigt på sig mycket rutin genom sina matcher i Damallsvenskan. Alingsås gjorde en hel del positiva resultat då mot bra motstånd och jag såg dem i helgen mot IFK Norrköping i deras första cupmatch. De bjöd på bra motstånd och gjorde mål i en fint genomförd omställning, så den biten måste vi se upp med. Det var nära att de fick med sig en poäng, även om Norrköping kunde ha säkrat segern tidigare sett till sina chanser. Men Alingsås är ett skickligt lag och vi måste leverera på topp om vi ska få med oss tre poäng hem.
Senaste matcherna lagen emellan
Alingsås - Djurgården 1-4, Damallsvenskan mars 2025
Djurgården - Alingsås 5-1, Damallsvenskan sep 2025















