Företag

Renmarks fullträff gav tre poäng i cuppremiären

  • Damer
  • A-lag
  • 14 feb 2026

Det blev en tuff och tight match i Svenska Cupens första gruppspelsmatch mot BP där Johanna Renmark säkrade segern med matchens enda mål.

Laget 

Anna Koivunen
Meja Staffansson, Emma Holmqvist, Selma Svendsen, Elin Westlund
Sessy Åsland, Elsa Pelgander
Lucia Duras, Sara Eriksson, Olivia Ulenius
Maria Olafsdottir Gros

Camille Ashe, Elsa Cleve, Annika Svensson, Alexsandra Lobanova, Nanne Ruuskanen och Mimmi Wahlström var de spelare som inte var tillgängliga för matchtruppen.

Första halvlek 

Under lördagen var det skarpt läge då tävlingssäsongen drog igång för Djurgården med premiär i Svenska Cupen mot BP. Tre träningsmatcher fanns i benen för laget under nya tränaren Willie Kirk inför mötet på 3Arena, där minusgraderna hölls på behagligt avstånd med hjälp av det stängda taket under Vinterdagen.

Den blårandiga startelvan var till stora delar likartad genrepet mot Gefle, där lagkapten Sessy Åsland och Lucia Duras nu klev in samtidigt som Sara Eriksson flyttade upp i rollen som 10:a. På motståndarsidan väntade ett delvis renoverat BP med ett antal nya namn i matchtruppen och på sedvanligt manér fanns det rimliga skäl att förvänta sig ett tufft motstånd från det rödsvarta motståndarlaget.

Matchinledningen bjöd på ett par fina aktioner omgående där Lucia Duras slog ett par hotande inspel från högerkanten, speciellt vid andra tillfället var Maria Olafsdottir Gros mycket nära att stöta in ett ledningsmål.
En pigg start och Djurgården fortsatte att trycka på framåt. Det blårandiga bollinnehavet var stort, men det var samtidigt knepigt att hitta ytor i BP:s täta defensiv. Med kvarten spelad kom ett hyfsat farligt avslut från Maria Olafsdottir Gros som landade ovanpå nättaket, men de riktigt vassa chanserna var fåtaliga så här långt.

I 23:e kom dock ett jätteläge när Olivia Ulenius ryckte loss och slog ett inspel från vänster som Lucia Duras mötte upp i boxen, avslutet smet dessvärre decimetern utanför stolpen.

För Anna Koivunen var det en stillsam dag på jobbet så långt, där gästernas första avslut för dagen drogs en bit över av Ida Bengtsson med knappa halvtimmen spelad. I övrigt var det Djurgården som stod för farligheterna där Lucia Duras var ytterst nära att sno bollen från BP:s keeper Clara Ekstrand, som sedan stod för en vass räddning på ett tungt distansskott från Olivia Ulenius.

Ett DIF-mål låg i luften där Ulenius och Duras var konstanta hot på sin respektive kanter. Det gick knappast att komma närmare än nätkänning är Elin Westlund som prickade kryssribban med en vänsterkanon. Ruggigt nära en ledning och fler DIF-chanser följde, med ett nytt avslut på distans från Elsa Pelgander, men bolluslingen ville inte in.

DIF-dominansen var massiv hela vägen och en elegant solorusch från Olivia Ulenius var ytterst nära att resultera. Avslutet smet dessvärre utanför och utan tilläggsminuter ljöd sedan halvtidsvisslan från domare Eva Svärdsudd.

Detta efter 45 inledande minuter där det blårandiga övertaget var kompakt och den defensiva insatsen stabil, med en fin tävlingsdebut för Emma Holmqvist. Dock mållöst och det gällde att samla energi och bryta dödläget i andra halvlek.

Andra halvlek

Det var en oförändrad elva som klev ut för att jaga ett ledningsmål men BP var mer framåtlutade nu och skapade lite tryck inledningsvis samt en del halvchanser. Djurgården höll dock emot bra och började jobba för att återta initiativet.
De rödsvarta fortsatte dock att attackera och i 52:a hotade Villemo Dahlqvist med ett hyfsat farligt skott som smet metern över målramen. DIF svarade upp med ett djupledsläge för Maria Olafsdottir Gros där skottet tyvärr blockerades.

Matchbilden var jämnare nu och med knappa timmen spelad kom ett dubbelbyte där Johanna Renmark klev in tillsamman med A-lagsdebuterande Zoe Källström – som klev in centralt i offensiven medan Olafsdottir Gros gick ut på vänsterkanten. Ut gick Lucia Duras och Olivia Ulenius.

I den 64:e minuten skulle sedan nollan äntligen spräckas. DIF vann boll högt upp i planen och Sessy Åsland slog en välavvägd genomskärare till Johanna Renmark. Det blårandiga nyförvärvet gjorde inget misstag fri med Clara Ekstrand och placerade kyligt in 1-0.

Jubel på 3Arena och Renmark fortsatte att visa vägen med förtjänstfullt krigande på topp. BP var dock inte uträknade och Adelina Engman sköt strax utanför efter en snabb rusch mot mål.

Nytt DIF-byte följde sedan där Urara Watanabe klev in medan Meja Staffansson klev av. Watanabe fick sedan ett läge omgående när Sessy Åslands inlägg matades fram av Johanna Renmark till japanskan, vars skott dessvärre blockerades. BP svarade sedan upp med en farlig kontring och matchen blev allt intensivare.

Kvarten återstod och det var viktiga poäng på spel. De rödsvarta flyttade upp och i 78:e minuten var det oerhört farligt bakåt när ett inspel flipprade runt i eget straffområde innan bollen till slut rensades.

Nya, rejält oroande, BP-chanser följde kort därpå med ett friläge för Ida Bengtsson och det gick inte att slappna av. En hörna innebar sedan ett nytt jätteläge där bollen styrdes precis över ribban och när sedan Anna Koivunen åkte på en smäll, då hon skickligt avstyrde ett friläge, fick DIF en möjlighet att hämta andan.

En fin blårandig kontringsmöjligheter slarvades tyvärr bort men matchklockan var dessbättre uppe på 90 minuter vid det här laget – och endaste sex övertidsmniuter behövde hanteras.
Ett nytt hett läge kom för BP när Louise Lillbäck sköt över och därefter svarade sedan Johanna Renmark upp med ett bra vänsterskott som smet strax över. Minuten senare drog Maria Olafsdottir Gros på ett tung kanon som kunde dödat matchen men Clara Ekstrand räddade skickligt.

BP forcerade hela vägen in i slutsekunderna och hade bud på en straff i slutet. Men nollan hölls intakt fram tills Eva Svärdsudd satte pipan i munnen och därmed var tre sköna poäng i hamn i premiären av Svenska Cupen.
Ett inte alls orimligt resultat sett till Djurgårdens fina första halvlek där dock BP övertygade desto mer i den andra och var ytterst nära en kvittering flera gånger om.

Närmast väntar bortamatch mot Alingsås i gruppspelet söndag 22 februari med viktiga poäng på spel. Matchen ser du på Sportexpressen.

14 februari, lördag 12:003Arena

DjurgårdenBrommapojkarna
1-0 (0-0)

  • MålskyttarJohanna Renmark 65'
  • Domare Eva Svärdsudd
  • Publik 756 (3Arena)
Till matchen

Senaste nyheter

Relaterat