Välkommen Lovis-Esmeralda Bång!
- Damer
- A-lag
- 21 juli 2026
Den 19-åriga anfallaren ansluter till Djurgården från IK Uppsala.
Ett sommaruppehåll råder i OBOS Damallsvenskan och Djurgården tar tillfället i akt för att stärka upp truppen med ny anfallskraft inför omstarten. Därmed hälsar vi 2007-födda anfallaren Lovis-Esmeralda Bång välkommen till föreningen med ett nyligen undertecknat treårigt kontrakt.
Närmast kommer hon från damallsvenska konkurrenten IK Uppsala där hon spelat nio matcher under vårsäsongen. Men nu är det dags att dra på sig den blårandiga tröjan för Lovis-Esmeralda som redan hunnit bekanta sig med laget.
– Det känns superkul och verkligen bra att få komma igång direkt med träning och träffa laget. Så jag har fått en god känsla från start, berättar Lovis-Esmeralda som var säker i sitt val av DIF som sin nya förening.
– Jag skulle säga att allt lockade. Framför allt sättet som Djurgården spelar på och jag har fått ett väldigt positivt intryck av laget. Sedan handlar mycket om publiken och själva känslan att få spela för DIF.
Ser man till egenskaperna på planen beskriver hon dem på följande sätt.
– Jag är en snabb och djupledslöpande forward som är aggressiv. Det finns mycket pannben och attityd och jag är en målgörare i grunden.
Lovis-Esmeralda gjorde sin seniordebut med Bollstanäs SK i Svenska Cupen redan 2023 och har trots sin unga ålder hunnit spela mycket matcher med BSK – samt ytterligare ett par på lån i BP, där det blev en damallsvensk debut under säsongen 2025.
– Det kändes stort och bra att få debutera i högsta serien. Sedan stannar man ju inte upp så ofta och tänker på hur långt man har kommit i karriären, men då fick man nypa sig själv lite i armen.
När det gäller förväntningarna är de högt ställda inför den kommande tiden i Djurgården.
– Jag har väldigt höga mål och ser mycket potential i laget. Jag tror absolut att vi på sikt kan ta SM-guld och spela ute i Europa. För egen del vill jag bidra med mycket mål och positivitet i laget, avslutar Lovis-Esmeralda.
Sportchef Jean Balawo om Lovis-Esmeralda Bång
– Ett intressant och spännande namn som ansluter till oss från IK Uppsala. Lovis-Esmeralda är en explosiv och kraftfull spelare som ofta hotar i djupled. Hennes styrkor kommer främst till sin rätt bakom backlinjen, där hon ofta skapar problem för motståndarna. Samtidigt är Lovis-Esmeralda en ung spelare som gjort ett tiotal elitmatcher, så vi ska inte dra för stora växlar direkt utan ge henne den tid hon behöver. Men potentialen känns väldig hög och vi är övertygade om att Djurgården är rätt miljö för henne att utvecklas vidare i, sammanfattar Jean.
Fakta Lovis-Esmeralda Bång
Position: Anfallare
Född: 2 mars 2007
Längd: 1,66 m
Tidigare klubbar: IK Uppsala, BP, Bollstanäs


IFK LidingöDjurgården
0-0
- 4Nanne Ruuskanen
- 7Olivia Ulenius
- 8Elsa Pelgander
- 9Johanna Renmark
- 10María Ólafsdóttir Gros
- 11Sessy Åsland
- 12Rebecca Jakobsson
- 17Sara Eriksson
- 18Elin Westlund
- 19Lucia Duras
- 21Meja Staffansson
- 22Maho Hirosawa
- 23Urara Watanabe
- 25Lovis-Esmeralda Bång
- 35Moa Öhman
- 40Emilia Redtzer
- 44Susanna Mazibuko
- 45Nikita Jansson
- 46Alicia Rosvall Garner
- 47Denize Minas








