Företag

Vändningarnas match på Stadion

  • Herrar
  • A-lag
  • 24 sep 1999

Drygt 5000 åskådare på Stadions läktare var glada. I två minuter. Längre höll inte Djurgårdens ledning och 2-1 blev inte bara 2-2 och utan också 2-3 inom loppet av en minut. Till slut blev det 4-2 till Helsinborg och skilnaden mellan toppen och botten av Allsvenskan var tydlig.
- Vi visste om att Helsingborg skulle ställa om snabbt och slå bollarna bakom vår backlinje men tyvärr är vi inte tillräckligt koncentrerade och uppe på tårna för att klara av det. Efter att vi har gjort 2-1 får Helsingborg kontra in 2-2 och det inte bra gjort av oss, sa DIF-tränaren "Snuffe" Åkeby som inte var nöjd med försvarsspelet och sakande avstängde lagkaptenen Stefan Alvéns lugn och trygghet.

I den första halvleken var Djurgården ett tappert krigande lag utan någon spets i anfallet. Sharbel Touma fick det bästa läget sedan Peo Eriksson-Ohlsson slagit en smart pasning men skottet hamnade långt utanför målramen.

I stället visade Helsingborg hur enkelt det kan gå till när Roland Nilsson slog en frisprak från mittlinjen och siktade på långe HIF-mittbacken Andreas Jakobsson. Jakobsson vann nickduellen och bollen hamnade hos Arild Stavrum som hårt uppvaktad kunde göra 1-0. Magnus Perhsson var dubbelt olycklig som först var för sen och orsakade frisparken och sedan förlorade nickduellen mot Jakobsson.

Bättre fart då på Djurgården i inledningen av den andra halvleken. Jones Asare ersatte Joel Riddez och satte full rulle på vänsterkanten. Roland Nilsson hängde inte med när Jones på ett mästerligt sätt serverade Lucas Nilsson bollen fram till 1-1. "Lukke" hann ta emot bollen och siktade sedan intill Sven Anderssons högra stolpe.

Minuten senare var det dags igen. Samuel Wowoah tog ner Lucas Nilsson högerlyra och tryckte in 2-1 via Andersson i målet. Stort jubel på Stadion, var det månne en skräll på gång?

Men nej då, ett par minuter senare stod det 2-3 på resultattavlan efter ett kontringsmål av Rade Prica och ett snyggt skott av Lars Bakkerud, fint framspelad av Mattias Jonson.
- Där måste vi ta ett större ansvar i försvarsspelet. Vi tappar spelare helt enkelt och det får man inte göra på den här nivån, sade "Snuffe" besviket.

När HIF väl tagit tillbaka ledningen så kunde laget ganska enkelt kontrollera matchen. Lucas Nilsson var närmast en kvittering men hans skott hamnade några meter utanför stolpen. I stället avgjorde Rade Prica matchen med sitt 4-2 sju minuter före slutet.

Djurgårdens lag: Andersen - Rasck, Samuelsson, Eriksson-Ohlsson, Karlsson - Pehrsson, Gallo, Wowoah - Touma, Nilsson, Riddez Byten: (46) Riddez ut - Jones in, (76) Rasck ut - Cisternas in, (79) Gallo ut - Stojcevski in.
Varningar: Patrik Eriksson-Ohlsson.

25 september, lördag 16:00Stockholms Stadion

DjurgårdenHelsingborgs IF
2-4 (0-1)

  • MålskyttarArild Stavrum 28'Lucas Nilsson 49'Samuel Wowoah 52'Rade Prica 55'Lars Bakkerud 56'Rade Prica 82'
  • Gula kortPatrik Eriksson-Ohlsson
  • Domare Leif Sundell
  • Publik 5011 (Stockholms Stadion)
Till matchen

Senaste nyheter

Relaterat