Företag

Limpar mer spelsugen än någonsin

  • 8 feb 2001

Anders Limpar har sett både pigg och motiverad ut på lagets träningar. Och 35-åringen, som har mycket mer att ge, längtar efter att fotbollssäsongen ska börja på allvar.
Anders, du ser taggad ut på träningen.
– Ja, det känns jättebra. Så här bra har det inte känts på flera år.
Men Zoran Lukic säger att du håller igen lite, att du har mer att ge...
– Visst, jag håller igen lite men det gör jag för att inte skada mig. Jag känner min kropp väl vid det här laget. Jag tar ut mig ordentligt och träningen är jobbig, men visst, jag håller igen. Men det blir helt annorlunda när vi börjar spela fotboll utomhus snart.
Hur skiljer sig den svenska fotbollsträningen från den amerikanska?
– Spelmässigt är det ingen skillnad. Men jag har aldrig tidigare jobbat med tunga vikter. Det är i och för sig unikt för Djurgården i Sverige. Andra lag jobbar mer med fotbollsträning. Sedan får vi väl se vad som visar sig vara bäst, var fotbollsresultaten kommer.
Du är 35 år nu, hur länge till håller du på?
– Jag tar ett år i taget och försöker att göra så gott jag kan. Resultaten hänger på hela laget, och om hela laget fungerar så blir jag också bra. Alla i Djurgården är oerhört sugna på att börja spela, vi ser verkligen fram emot det. Jag tror inte att jag varit med om så här bra lagsammanhållning på många år, om ens någonsin. Det är verkligen bra stämning i truppen.
Snart börjar utomhusträningen och träningsmatcherna på Stadshagen...
– Ja, det är tre år sedan jag var på Stadshagen senast, så jag ser fram emot det. Det ska bli riktigt kul.
Redan på er första träning på Stadshagen nu på onsdag kommer många DIF-supportrar att vara på plats, hur känns det?
– Det känns väldigt skoj. Ju fler som kommer och tittar, desto roligare. Det är kul att skapa kontakt med dem, för det är fansen man vill ha på sin sida. Det handlar om ett samarbete mellan laget och fansen: Om de är bra så blir vi bra och om vi är bra så blir de bra.
Känner du någon press på dig?
– Ja, fast den har jag lärt mig att leva med. För mig är det en positiv press. Och jag längtar tills Allsvenskan börjar.

Senaste nyheter