Företag

Kim Källström till landslaget

  • 12 aug 2002

Kim Källström, som tidigare har spelat 2 A-landskamper har tagits ut till den landslagstrupp som den 21 augusti möter Ryssland på Lokomotiv Stadium i Moskva.

- Det känns jättekul, säger Kim.
- Det här är självklart ett mål men också en milstolpe. Jag hoppas ju att jag inte stannar här, fortsätter han och skrattar.
I årets Allsvenska har han hittills gjort åtta mål, lika många som han gjorde i Häcken förra säsongen.
- Det har gått bra i år, vi har ett ganska bra utgångsläge inför de sista elva matcherna, säger Kim.

Landslagsuttagningar innebär också mer matchande i det redan täta programmet för Djurgården, men Kim är övertygad om att det inte kommer att ställa till några problem.
- Det hade ju varit samma sak om jag varit med i U21-truppen och det blir så även för våra U21-spelare, men det tror jag inte spelar någon roll.
Var uttagningen väntad?
- Nej, inte för mig. Men jag vet ju inte hur andra ser det.

Källström har också gjort 19 U21-landskamper. I somras var han uttagen som VM-reserv på hemmaplan.
Av Johanna Lundeberg, © DIF Fotboll

Senaste nyheter