Företag

Oavgjort mot Elfsborg

  • Herrar
  • A-lag
  • 13 maj 2004

Inga insläppta mål och en poäng var ett fall framåt. Men det viktigaste var kanske att slippa skador och avstängningar.

Det blev oavgjort och en poäng till båda lagen när Djurgårdens mötte Elfsborg i Borås. En inte allt för bra match, men ändå syntes vissa tendenser som saknats i tidigare matcher. Löpningarna var lite fler, viljan var lite större än tidigare. Ännu fattas mycket, men det var ett steg i rätt riktning.

Markus Karlsson utgick i halvtid efter en smäll på knäet, men det skall inte vara någon fara med honom framöver. Dessutom är den Ouden och Andreas Johansson tillbaks till nästa match. Med tanke på detta och att laget nu har en matchfri vecka på sig att ladda kan vi förhoppningsvis förvänta oss att få se dem ta ytterligare ett steg i rätt riktning i matchen mot IFK Göteborg.

Johan Arneng efter matchen:
”Egentligen är vi aldrig nöjda med oavgjort och ett lag som Elfsborg skall vi slå. Men det var ändå skönt att ta poäng efter två förluster. Det har varit tufft med alla avstängningar och skador, att aldrig kunna spela med samma lag i två matcher och att ha ont om alternativ. Skönt att ingen blev avstängd eller skadad idag och att vi nu har en vecka på oss att samla oss inför nästa match. Det har varit lite väl mycket ett tag nu.”

 


Elfsborg-Djurgården 0-0 (0-0)
Varningar, Djurgården:
Markus Karlsson.
Domare: Håkan Jonasson.
Publik: 5.520.

Statistik
Frisparkar:
13-19
Hörnor: 7-4
Offside: 3-2
Bollinnehav %: 49-51
Avslut totalt: 15-9
Avslut på mål: 4-3
Avslut i målställningen: 0-0


Jonas Riedel © DIF Fotboll

12 maj, onsdag 19:00Ryavallen

IF ElfsborgDjurgården
0-0 (0-0)

  • Domare Håkan Jonasson
  • Publik 5520 (Ryavallen)
Till matchen

Senaste nyheter

Relaterat