Företag

Rasck kvar över 2005

  • 30 nov 2004

Niclas Rasck skrev idag på ett nytt kontrakt med Djurgården. Kontraktet gäller på ett år.
- Jättekul, efter årets alla skador är jag nu hel och väldigt sugen på en ny säsong, berättar han.


Foto: Bildbyrån
Niclas Rasck kontrakt med Djurgården gick ut idag. Samma dag skrev högerbacken under ett kontrakt med DIF för 2005. Niclas, som varit skadad under större delen av 2004, fyller 36 år i mars men är fortfarande lika sugen på att spela fotboll.
- Ja, det är fortfarande lika kul som när jag kom till Djurgården. Efter årets alla skador är jag nu hel väldigt sugen på en ny säsong, berättar han.

Nu känner Niclas sig helt återställd och ser fram emot att utmana Matias Concha om platsen på högerbacken. Mycket positivt, tycker Djurgårdens Bosse Andersson.
- Starkt av honom att komma tillbaks efter sin långa skadeperiod. Det känns mycket bra med en fulltränad Niclas i laget nästa år, med sin rutin är han en viktig spelare för oss, säger Andersson.

Niclas kom till Djurgården från Örebro SK inför säsongen 1999, nästa säsong blir alltså hans sjunde i den blårandiga tröjan. Stängt på högerkanten även nästa år alltså.


Jonas Riedel © DIF Fotboll

Senaste nyheter