Blomqvist till Kroatien
- 9 feb 2005
Jesper Blomqvist åker i dag till Kroatien för att träna. Men det beror inte på några nya problem med rehabiliteringen utan resan är planerad sedan tidigare. Han beräknas komma tillbaks till Sverige i mitten av mars.
Foto: Bildbyrån |
- Konstgräs och kyla är inte bra för mig, det vore att äventyra allt ihop att träna i Sverige under den här tiden. Därför åker jag ner och tränar i Kroatien i stället, säger Jesper.
Under lägret i Sydafrika deltog Jesper i så gott som alla träningar, utan några problem. Efter månaden i Kroatien är det meningen att han även ska kunna vara redo för matchspel.
- Det är ju en lång bit kvar, vi får se hur kroppen reagerar när man verkligen kör fullt. Men hittills känns det bra, menar han.
I Kroatien kommer han mestadels att träna på egen hand, men han har även kontakt med ett par lag där han är välkommen att träna. Om en månad är förhoppningarna att Jesper ska vara tillbaks på allvar.
Jonas Riedel © DIF Fotboll