Företag

Första träningspasset i Portugal avklarat

  • 20 mars 2005

Djurgårdens träningsläger i Portugal har börjat. Djurgården utsände Wille Bäckström kommer kontinuerligt att rapportera från lägret. Hans första rapport handlar om lägrets första träning som ägde rum på söndagen förmiddag.

(Text: Wille Bäckström)

Lite molnigt, men klart behaglig temperatur råder i Portugal. Laget anlände till Browns Club vid midnatt i går efter en smärre försening på Arlanda. Efter en snabb matbit var det sängdags, allt för att benen skulle vara pigga till dagens träningspass.

Söndagens första träningspass var medvetet lite lugnt, spelarna skulle bara få känna på bollarna och det riktiga gräset för att vara redo i eftermiddag när tempot ska skruvas upp.

Träningen inleddes med en övning där spelarna parade ihop sig två och två och slog långa crossbollar mot varandra. I första momentet skulle bollen tas ner på bröstet, sedan tre touchar med foten innan bollen rörde marken for att få en poäng. Först till fem var det som gällde. Johannessons tillslag i kombination med Hyséns nedtagningar visade sig vara en bra kombination. De vann enkelt det första momentet varpå övriga spelare fick göra armhävningar.

Under moment två skulle bollen tas ner med foten och i det avslutande momentet var det huvudet som gällde. Paret Concha/Sjölund briljerade i fotövningen innan Hysén och Johannesson åter igen visade var skåpet skulle stå.

Innan det obligatoriska tvåmålsspelet tränades det inlägg av ytterbackar och mittfältare. Övriga agerade avslutare.

Tvåmålsspelet vanns av de yngre med 2-1. Målskyttar: Daja, Kári och Johannesson.

Stefan Rehn, hemmahörande i division fyra-laget Ursvik, fick hoppa in under tvåmålsspelet. Jonevret blev imponerad av hans teknik, men tillade att tempot var ett stort problem.
- Det ar alltid kul med provspelare som har mycket boll i sig, men jag är tveksam till om han får var kvar hela lagret, menade han.

En av dagen bästa spelare, Markus Johannesson, är mycket positiv till början av lagret.
- Ett kanonställe. Grymt bra att vi bor precis vid planen så att man kan komma tidigare och gå senare om man vill det. Det är trots allt det viktigaste. Planerna är dessutom riktigt bra. Vi spelare var däremot inte så bra på det första passet, men det är svårt när vi varit lediga ett par dagar och dessutom gjorde en lång resa med ganska lite mat i går. Men pingislungorna försvinner snart och vi ska vara piggare redan i eftermiddag när vi kör nästa pass.

Saknas på lägret gör Abbe Barsom, Patrick Amoah, Samuel Wowoah. Inte heller Jesper Blomqvist deltar.


Jonas Riedel © DIF Fotboll

Senaste nyheter