Komfortabel seger mot jubilerande Enskede IK
- 25 juni 2014
DIF agerade partykraschare när Enskede IK fyllde 100 år. Blåränderna vann jubileumsmatchen med 4-0 efter eleganta mål från Alexander Faltsetas, Erton Fejzullahu och Andreas Johansson.
Hundraårsfirande Enskede IK bjöd in DIF till en 2x30 minuter lång match i samband med jubileet. Det hade samlats en hel del folk på Enskede IP som fick se ett DIF köra 4-3-3-uppställningen med sjutton A-lagsspelare på plats som alla fick minst en halvleks speltid.
DIF skapade några hyfsade chanser inledningsvis och med kvarten spelad kom 1-0 efter att Alexander Faltsetas snappat upp bollen strax utanför straffområdet och avlossade ett tungt skott som seglade in bakom EIK-keepern. Enskede bjöd dock på ett bra motstånd men hotade aldrig riktigt framåt och resultatet stod sig halvleken ut.
I andra halvlek rivstartade blåränderna genom ett klassmål av Erton Fejzullahu som tog ner Yussif Chibsahs cross och drog iväg ett kanonskott en bra bit utanför straffområdet som otagbart seglade in i vänstra hörnet av EIK-kassen. Första halvleken hade bjudit på några fina omställningslägen för DIF och i andra halvlek blev det desto fler, bland annat en frispelad Amadou Jawo som hade ett gyllene läge för ytterligare mål men lobben gick över.
Jawo skulle dock revanschera sig senare när han tog sig in i straffområdet efter ett briljant dribblingsnummer och sedan petade bollen vidare till Christian Rubio Sivodedov vars lyftning skallades i mål av Andreas Johansson. "Adde" nöjde sig dock inte med det utan bredsidade kyligt in 4-0 i matchens sista spark efter fin framspelning av Erton. En bra målskörd mot ett inte alls oävet Enskede, vilket gladde DIF-tränare Pelle Olsson, speciellt med tanke på att matchen bara var en timme lång.
– Det var en blandad insats totalt, men resultatet tycker jag var bra. Kontringsmöjligheterna är väldigt stora under matchens alla minuter och vi får bra relationer med det här spelsättet. Sen har vi ett lite för ostrukturerat anfallsspel när vi spelar mot samlat motstånd och försvarsspelet får vi testa på måndag mot Midtjylland. Då får vi se vad det verkligen håller för så det blir intressant att se. När vi går ut mot Elfsborg den 7 juli vill jag att försvarsspelet ska sitta. Nu har det inte blivit någon riktig defensiv test de senaste träningsmatcherna, vi har ju gjort 29 mål på de tre matcher, men jag tycker ändå att vi hanterade försvaret ganska bra i matcherna mot Gefle och Örebro.
Att Enskede bjöd på bra motstånd framhävde Pelle Olsson också och EIK hade en del farliga avslut i andra halvlek som Hampus Nilsson skickligt motade.
– Vi vet ju hur det brukar se ut i Svenska Cupen. Det brukar vara sena avgöranden när Allsvenska lag möter motstånd från division 1 och division 2 och det här är ju ett lag som leder serien med fyra poäng. Man såg att det var ett piggt och bra lag med självförtroende, men det är klart att vi ska vara bättre än dem och effektivare som vi ju såg idag, summerar Pelle som trots allt trivdes rätt bra med att spoliera 100-årsfesten.
– Vi får väl be om ursäkt för det i så fall. Men vi skulle ju visa upp våra goda sidor och några av den tycker jag att vi visade upp, avslutar han med ett leende.
Enskede - DIF 0-4 (0-1)
0-1 Alexander Faltsetas (15)
0-2 Erton Fejzullahu (33)
0-3 Andreas Johansson (48)
0-4 Andreas Johansson (60)
Startelva DIF:
Kenneth Höie
Stefan Karlsson – Emil Bergström – Vytautas Andriuskevicius – Jesper Arvidsson
Haris Radetinac – Alexander Faltsetas – Christian Rubio Sivodedov
Mark Mayambela – Erton Fejzullahu – Aleksandar Prijovic
Bänk: Hampus Nilsson, Mattias Östberg, Jakob Glasberg, Michael Jahn, Andreas Johansson, Yussif Chibsah, Amadou Jawo
Samtliga på bänken utom inkallade U19-spelaren Michael Jahn spelade andra halvlek.
Foto: Johan Sahlén