DIF-butiken flyttar från Nybrogatan
- 7 jan 2015
Efter tre och ett halvt år på Nybrogatan 20 plockar DIF-butiken ner skylten nu på lördag. Lite vemodigt förvisso men det handlar inte om någon avveckling utan istället om en kommande flytt till nya lokaler som ska ligga i närheten av Tele2 Arena. Tanken är att verka för en gemensam butik tillsammans med Djurgården Hockey, enligt DIF Fotbolls kommersielle chef Gunnar Gidefeldt.
– Beslutet att flytta butiken till att ligga i närheten av Tele2 Arena handlar om flera olika saker. Till att börja med gör närheten till arenan att vi förenklar oerhört mycket beträffande logistik och lager. Att vi sedan gör detta tillsammans med hockeyn leder till effektivisering, men också att vi driver försäljning åt varandra. Utöver det kan vi konstatera att butiken på Nybrogatan tappat trafik eftersom egentligen all biljetthantering idag sker digitalt, där butiken tidigare var en försäljnings- och utlämningsplats, konstaterar Gunnar.
Butiken på Nybrogatan har dock varit en lönsam affär sen starten, poängterar Gunnar. Men inte på den nivån som han eftersträvar.
– Det har ju varit otroligt bra siffror i år. Souvenirförsäljningen gick väldigt bra och julhandeln slog alla rekord för oss, vilket är mycket glädjande. Men vi måste ändå blicka framåt och få upp nivåerna ytterligare, säger Gunnar som för närvarande letar med ljus och lykta efter en ny lämplig lokal.
– Vi kommer att återkomma om var den nya butiken ska ligga, samt självklart när den öppnar. Vi tittar också under tiden på tillfälliga platser där vi kommer att kunna ha fysisk försäljning på samma sätt som vi gjorde under julhandeln då vi sålde våra produkter på Fältöversten och på Stadium Sergelgatan. Mer information om detta kommer så fort vi har något spikat, men under den tid då vi är "butikslösa" kommer självklart difshop.se vara platsen för inköp av souvenirer för alla Djurgårdare, avslutar han.
För den som vill byta julklappar, göra inköp eller bara avlägga ett sista besök i butiken på Nybrogatan bör det alltså ske fram till och med lördagen den 10 januari. Hantering av eventuella returer för de som har handlat nyligen eller kommer att handla souvenirer under resterande öppna dagar - med 14 dagars öppet köp - sköts därefter på kansliet på Klocktornet.