DIF och Skellefteå FF i samarbete
- 24 apr 2008
Djurgårdens Fotboll har tecknat ett samarbetsavtal med Skellefteå FF inom ramen för projektet Norrlandsfönstret.
Norrlandsfönstret är en utbildning för fotbollsspelare med siktet inställt på spel i högre division, med Djurgården, med landslaget och sedan kanske vidare ut i världen som professionell fotbollsspelare.
Norrlandsfönstret är också en möjlighet för unga, talangfulla och ambitiösa fotbollsspelare i Norrland att få en gedigen och bra grund att stå på när de går vidare i sin fotbollskarriär.
- Vi är oerhört glada åt att, tillsammans med en stor professionell allsvensk förening, kunna presentera det här utbildningspaketet för fotbollspelare i övre Norrland, säger Mats Stenlund, Skellefteå FF.
Om projektet
Norrlandsfönstret är ett utbildnings- och talangprojekt, under inledningsvis fem år, som siktar mot att utveckla, fortbilda och ge unga spelare en möjlighet att få träna och spela fotboll på en hög nivå.
Om Skellefteå FF
Skellefteå FF, dåvarande Skellefteå AIK Fotboll, bildades 1921. 2005 bytte föreningen namn till Skellefteå FF inom ramen för det samarbetsprojekt som pågår med föreningarna Sunnanå och Morön. Projektet syftar till att bilda ett elitlag som ska avancera i seriesystemet. Skellefteå FF spelar idag i division 2 Norrland.
Kontaktpersoner
Djurgårdens IF Fotbollsförening
Göran Aral, 073-377 97 00
Skellefteå FF
Mats Stenlund, 070-618 98 01
Jonas Riedel © DIF Fotboll