Kebba Ceesay är redo
- 24 jan 2008
Förra året var han ny, försäsongsträningen var jobbig och han hade ingen erfarenhet av spel i Allsvenskan. I år har han kommit in i tempot och har spelat både vanliga matcher och ett derby. Kebba Ceesay är redo för mer speltid.
Kebba, det är din andra försäsong med Djurgården, hur är det?
- Jag tycker att jag har kommit bättre in nu än förra året, då var det tufft och kändes rejält i kroppen. Jag har visserligen opererat knät tidigare i vinter och inte kunnat vara med på alla träningar. Dessutom har jag varit sjuk en vecka, men den här veckan har jag varit med på alla träningar. Nu är det bra med knät, jag tror att jag har fått tillbaks styrkan och det är bara att köra på. I början är det klart att det kändes att jag hade varit borta ett tag, men det
går snabbt att komma tillbaks, tycker jag.
Efter ett år är det inga problem med tempot, eller?
- Det är alltid svårt att komma in i tempot när man kommer från en lägre division, det tar ett par månader. Men nu tycker jag inte att jag har något problem med det, man vänjer sig och sedan sitter det i kroppen.
Palmar Hreinsson är ny fystränare, hur är det?
- Det är tufft. Det var tufft förra året också, men skillnaden nu är att han inte säger att man ska göra så och så, han är otroligt vältränad och kör övningarna själv. Han är bra som tränare och det känns bra när han är med och kör, då blir det inte bara ord utan han visar att det går. Han är lite äldre än oss men visar att det går i alla fall med rätt vilja och inställning.
Det var bra stämning och vilja i truppen förra året, är det likadant i år?
- Det känns precis som förra året, inställningen och viljan finns där.
Vad vill du själv ha ut av året?
- Jag vill utvecklas och spela så mycket som möjligt. Utvecklas jag bra kommer jag också få spela. Jag spelade fyra matcher förra året, bland annat ett derby, nu vet jag hur det är att spela i Allsvenskan och det kommer inte att vara någon nyhet. Jag har lite mer erfarenhet och då är det bara att köra på.
Ni har fått några nya, unga killar i laget som redan har visat framfötterna. Det måste vara roligt att vara fler unga spelare som kämpar sig uppåt?
- Det är alltid kul när det kommer unga spelare. De kör på och har bra inställning, de visar att de vill vara med och slåss om platserna trots att de kommer från Superettan och division 1. Det är så det ska vara, alla ska kämpa och slåss om platserna, då blir konkurrensen högre och alla kämpar hårt för att inte tappa sin plats, det gör att vi utvecklas mer som fotbollsspelare.
Och ni kan hålla sams i truppen även när konkurrensen är hård?
- Absolut. Fotboll är en lek, men när det blir ett yrke blir det allvar och alla vill spela så mycket som möjligt. När man går till träningarna och matcherna vet man vad som gäller, vill man vara med så måste man kämpa. Men det är bara utvecklande och jag trivs jättebra i laget.
Jonas Riedel © DIF Fotboll