Företag

Kick off med A-truppen

  • 29 jan 2007

Mellan torsdag och lördag förra veckan var temat för A-laget “teambuilding”, att svetsa samman spelare och ledare genom olika aktiviteter. Familjerna har stor betydelse för lagets prestation då de står för stöttning och trygghet och det är viktigt att de också känner sig delaktiga och lär känna varandra.

Text: Marie Barth-Kron

Efter många veckors tuff träning med hög intensitet och många pass var det dags att bryta av med andra aktiviteter under några dagar. Det hela inleddes på Bosön under torsdagen där laget gick igenom målsättningar för laget, både resultatmål och prestationsmål. Spelarna kommer också att arbeta med egna individuella mål.

Fredag 08.00 avgick bus från Kaknäs för att en timme senare anlända till Mariefred och Gripsholms Värdshus. Efter en frukost inledde Claes Hellgren dagens aktiviteter med en spännande, innehållsrik och tänkvärd föreläsning som handlade om att det är vi själva som gör våra val och hur mycket vi kan påverka vår egen situation. Att våga ta nya vägar, göra egna val varje dag, individens behov av gruppen och gruppens behov av individen. Claes har en gedigen bakgrund inom elitidrotten där han band annat varit handbollsproffs i Barcelona och därefter coachat lag. Genom många historier från sin egen idrottskarriär, bilder och olika filmsekvenser fångade Claes allas uppmärksamhet och väckte många tankar hos oss alla.

Pa Dembo Touray med familj

En paus med kaffe och sträcka på kroppen satt bra, spelarna är inte så vana sitta stilla längre perioder.

För att få ett lag att fungera bra tillsammans är det viktigt att alla har en förståelse för varandra och att vi är olika individer som fungerar på vitt skilda sätt. För att öka förståelsen för detta togs Örjan Grinndal från Vendator till hjälp. (Örjan och Vendator arbetar med spelarna i Affärsskolan). Under veckan som gått har alla spelare och ledare svarat på en enkät, utifrån dessa svar sammanställs ett kompendium där man tydligt får sitt beteende beskrivet.

Framåt kvällen anlände familjerna för en gemensam middag, här fick alla nya och gamla chans att träffas och lära känna varandra.

Quirino med sin fru och Enrico

Nästa dag avslutades vistelsen med lite kultur på Gripsholms Slott där vi fick en guidad visning.

Guidad tur på Gripsholms slott

Totalt sett blev det en innehållsrik, lärorik, social och mycket nyttig helg som svetsat samman hela gruppen som nu tar sig an några veckor till av hård träning för att sedan börja fokusera på matchsäsongen 2007.


Jonas Riedel © DIF Fotboll

Senaste nyheter