Företag

Biljettinfo kommande matcher

  • 19 okt 2006

Köp biljetter till Allsvenskan via www.ticnet.se. Boka gör du på 077-170 70 70 eller så köper du biljetter direkt i Derbybutiken på Sergelgatan 11. Biljetter till bortamatcher kan du köpa i Järnkaminernas butik på Jakobsgatan 26.


Kommande matcher
DIF - Häcken, söndag 22 oktober 16.00 på Stadion (OBS! Ny avsparkstid)
Örgryte - DIF, onsdag 25 oktober 19.00 på Gamla Ullevi
DIF - Öster, måndag 30 oktober 19.00 på Stadion
Elfborg - DIF, söndag 5 november 15.00 på Borås Arena

Biljettansvarige Tomas af Geijerstam svarar på några frågor…

Nästa hemmamatch spelas mot Häcken söndagen den 22 oktober 16.00. Blir det mycket publik?
– Ja det hoppas vi, matchen börjar 16.00 och vi har gjort utskick till alla säsongare och uppmanat dem att se till att använda sina biljetter de avslutande matcherna på Stadion. Djurgården behöver sin publik på läktarna på söndag.

Vad kan vi djurgårdare göra tillsammans för att det blir mer publik på de avslutande matcherna?
– Som sagt uppmanar vi alla säsongare att se till att använda sina säsongsbiljetter eller att någon annan djurgårdare får biljetterna om man har förhinder att gå själv. Sedan fortsätter vi arbetet med Minikaminerna på sektion K vilket var ett lyckat inslag mot Halmstad.

Minikaminerna kan du förklara lite närmare vad det är?
– Minikaminerna är något vi dragit igång för att skapa stämning i kurvan som ett komplement till familjeläktaren på sektion H och klacken. Alla barn är välkomna och medlemmar i DIF Fotboll kan köpa biljetter för 40 kr/st i butiken i Klocktornet (kan endast köpas i Klocktornet under butikens öppettider). Vi har många aktiviteter bakom läktaren vid sektion K och L och det drar igång när entréerna öppnar på söndag 14.45.

Djurgården avslutar Allsvenskan på bortaplan mot Elfsborg?
– Det stämmer, vi har fått 1000 biljetter och de säljs i Järnkaminernas butik. Det är det som vanligt viktigt att alla ute i god tid om man inte vill bli utan biljett till årets sista omgång i Allsvenskan.

Hur köper man lagbiljetter för 40 kr/styck?
– S:t Erikscupkorten har tidigare har gällt som inträde i mån av plats och det har vi tagit bort helt. Nu gäller detta att för endast 40 kr per person kan spelare, ledare och föräldrar gå och se Djurgården i Allsvenskan. Man skickar beställningen till [email protected] i god tid innan match och skriver lag, åldersklass, lagledare, vilken match det gäller och antal biljetter (lägsta antal 10 stycken) så reserverar vi biljetter åt er. Man kan göra en ordentlig lagaktivitet genom att samla hela laget för att gå och se Djurgården, spelare, ledare och föräldrar tillsammans. För att få lagbiljetter för endast 40 kr styck till matchen mot Häcken så ska du beställa biljetter senast fredag 20 oktober.



Jonas Riedel © DIF Fotboll

Senaste nyheter